Sağlık-Sen’in 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı

21
* Memur-Sen Konfederasyonu Sağlık-Sen Kırklareli İl Başkanlığı 1. Olağan Genel Kurulu yapılarak Yönetim Kurulu belirlendi.
HABER MERKEZİ
Memur Sendikaları Konfederasyonuna (Memur-Sen) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Kırklareli İl Başkanlığı 1. Olağan Genel Kurulu 14 Nisan 2012 Cumartesi Günü saat 13.30’da Kırklareli Akkuş Hotel’de yapıldı. 
Genel Kurul’a; Sağlık-Sen Genel Merkezi’nden Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Kulluk, Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yunus Doğan, Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turan, Memur-Sen Başkanı Selahattin Karanfiler, Kırklareli Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Emin Tunç, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden ve bir çok sendika üyesi katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan Genel Kurul Sağlık-Sen tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti. 
* “600 sayısına emin adımlarla ilerliyoruz”
Sağlık-Sen Kırklareli Şube Başkanı Osman Uzun yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Çaresizlerin çaresi olmak için yola çıkan bir avuç gönül ve hizmet erinin attığı tohumların meyve verdiğini görüyorum. Mutluluk duyuyorum çünkü kalpleri hizmet sevdasıyla atan seçkin bir camianın insanlarının hizmet yarışına şahitlik ediyorum. Sağlık-Sen camiası olarak, hepimiz bir hizmet yarışındayız. Önemli olan bu hizmet gönüllülerinin içinde yer almak, bu yapıya bir taş koyabilmektir. Sağlık-sen kurulduğu günden beri ilkeli, kararlı mücadelesini ve dik duruşuyla her geçen gün büyümeye devam etmektedir. 2009 yılında yönetim olarak göreve başladığımızda 25 üye ile yola çıktık. 2010 yılında 183, 2011 yılında 415 üye ile şube olma sayısına ulaştık. Bu yılda Mart Ayı itibarı ile 600 sayısına emin adımlarla ilerlemekteyiz. bu noktaya ulaşırken bizlere destek veren genel merkezimize, üyelerimize, temsilcilerimize ve yönetim kurulumuza teşekkür ederim” dedi. Ardından Memur-Sen 
* “Ülkemiz hızlı bir değişimi hızlı bir gelişimi yaşıyor”
Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi;
“Memur-Sen 600 bine yaklaşan üyesi ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum teşkilatıdır. Türkiye’de 11 sendikanın şuanda yedisinde yetkili olan Memur-Sen inşallah 4 sendika içinde yetkiyi alma mücadelesindedir. Şuanda 7 sendikada yetkiliyiz 4 sendikayı da alarak Türkiye’yi Dünya ölçeğinde istenilen yere getirmeye çalışacağız. Ülkemiz hızlı bir değişimi hızlı bir gelişimi yaşıyor. Bu hafta içerisinde iki kanun yürürlüğe girdi. Bu iki kanunun yürürlüğe girmesinde Memur-Sen’in büyük katkısı ve emeği vardır. Bu kanunlardan biri 4+4+4 modeli yani Eğitimde Yeni Yapılanma Yasası bir diğeri de Toplu Sözleşme Yasası. Hepinizin bildiği gibi yeni eğitim yapılanması modeli 18’inci Milli Eğitim Şurasında Eğitim Bir-Sen önerisiyle gündeme gelmiş, bu güne kadar tartışılmış ve yasalaşmıştır” dedi. 
* “Elde edilen kazanımların hiç de küçümsenemeyecek düzeyde değil”
Son olarak konuşan Kırklareli AK Parti İl Başkanı Emin Tunç;
“Bilindiği gibi, ülkemizde işçi ve memurların sendikalaşmasına çeşitli gerekçelerle uzun süre sıcak bakılmamıştır.
1961 yılından günümüze çeşitli badireler atlatan kamu görevlilerine verilen sendikal haklar, 1992 yılında İLO’nun 151 sayılı sözleşmesinin onaylanmasıyla önemli bir ivme kazanmıştır. Bu gelişmeyi müteakip 1995 yılında Anayasa’nın ilgili maddesi değiştirilmiş, böylece kamu görevlilerine sendika kurma hakkı ve idareyle üyeleri adına toplu görüşme yapma imkanı tanınmıştır.
1995 yılında sağlanan ve yukarıda anlattığım anayasal sendika hakkı, DYP-SHP/CHP koalisyonu döneminde gerçekleştirilmiştir. Bu hakkın kullanımı ise, 2001 yılında DSP/MHP/ANAP koalisyonu tarafından halen yürürlükte olan 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile sağlanabilmiştir. Kanunun uygulanması sırasında; 8’i AK Parti Hükümetleri döneminde olmak üzere, yapılan toplam 9 görüşmede elde edilen kazanımların hiç de küçümsenemeyecek düzeyde ve içerikte olduğunu söylemek gerekir. Tasarrufu Teşvik Fonu’nda biriken paranın nemalarıyla birlikte hak sahiplerine ödenmesi, konut edindirme yardımı hesaplarında biriken paranın yine hak sahiplerine ödenmesi, 1991 yılından sonra göreve başlayan devlet memurlarına ilave 1 derece verilmesi, disiplin cezalarının affedilmesi, aile ve çocuk yardımı ödemelerinin arttırılması, sendikalı kamu çalışanlarına toplu sözleşme primi ödenmesi, kamu görevlilerinin  izin sürelerinin arttırılması gibi. Tüm sendikalarımızla ve ilgili kuruluşlarla görüşüldü, önerileri alındı” dedi.
Tunç’un konuşmasının ardından yapılan seçimde; Osman Uzun, Zeki Dal, Yücel Ergin, Haldun Ulu, Ercan Yetiş, Yusuf Özcan ve Metin Gündüz Sağlık-Sen Kırklareli Şubesi Yönetimi’ne seçildi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here