Sağlık Bakanı’na Açık Mektup

47
BAŞYAZI
Şenol Goncagül
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile İstanbul İl Başkanlığı döneminde tanışmıştık. Batı Trakya kökenli olması nedeniyle, o zamanlarda sahibi olduğum, 22 ülkede yayınlanan FREKANS GAZETESİ nedeniyle zaman zaman görüşürdük. 
İnsan olarak, son derece nezih, mütevazı ve güler yüzlü olması nedeniyle en az 5-0 önde başlıyor gönül fethine!
Sağlık Bakanlığı görevine gelişi ile birlikte önemli bir rüzgar estirdi bölgede.
Yok, yok, isterseniz şuna düpedüz kasırga diyelim biz.
Türkiye’nin olduğu gibi, Trakya’nın dört bir yanında karış karış eserleri var. Makamlar gelip geçer amma, o hizmetler orada durup, halkın hizmetinde oldukları sürece de amel defterlerine yansımaları düşmeye devam eder…
Şu da var ki, yapılan tüm bu hizmetlere karşılık, insanın ister istemez içinin burkulduğu şeyler ortada!
Bunca hizmeti yapacaksınız ve halkınızın hizmetine tahsis edeceksiniz ama, bunların tanıtılmaları veya anlatılmalı güdük kalacak!
İl Sağlık Müdürleri mi?, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterleri mi?, Valilik mi? her kim yapıyor veya yapacak ise, şu hizmetleri biraz daha görülür şekilde bildirelim derim!
Sayın Bakan derdi ki; “Biz, halkın hastaneleri, özel hastanelerle yarışır ve rekabet yapar hale getireceğiz”
O konuda bir sıkıntı yok!
O duruma geldiler bile…
Ancak; Özel hastanelerin reklamlarını veya kendilerini anlatabilecek tanıtım bütçeleri ve bunları yapacak maaşlı elemanları var. Biz, devletin hastanelerinde yapılanları öğrenmek için bile ter akıtıyoruz!
Reklam da demeyelim buna aslında!
Nice devlet hastaneleri bilirim ki; birçok özel ve üniversite hastanelerinde yapılamayan ameliyat ve tedavileri yapıyorlar.
Anlat bunu halkına. Devletin Hastanesi’nde yaptırsınlar tedavilerini. Kilometrelerce öteye giderek ve dünyanın masrafını yaparak rezil olmasınlar yollarda…
Kırklareli’de, İl olarak Devlet Hastaneleri’nde bu şekilde yapılan bir sürü çalışmalar var. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Fergan Genç’in, bunlarla ilgili yazılı basın açıklamaları yapmaya hazırlandığını biliyorum ne zamandır. Gel gör ki, o açıklamalar bir türlü yapılamadı! Ulaştırılamadı!
Nezih ve çalışkan bir yönetici olan Genel Sekreter’in, bu yönde de adımlarını atmasını, hatta ve hatta, Sağlık Bakanlığı’nın alacağı bazı tedbirleri ile de belli yerlerinde, belli birimler oluşturarak, bu türden bültenleri mahallindeki insanlara aktarmalarını öneririm.
Ha; bizim Sağlık Bakanlığı’ndaki Bakan Danışmanı hemşehrimiz ve kardeşimiz Ahmet Rasim Yavaş, ne zaman arasak istediğimiz tüm detayları kolayca bizlere verebiliyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği web sitesinde de zaman zaman (cılız olmakla birlikte) benzer bilgilendirmeler var. 
Ben derim ki; mademki, özel hastanelerle rekabet edebilen Devlet Hastaneleri yapmak gibi bir hedefiniz ve söyleminiz var. O halde, bunu profesyonelce bir şekilde  basınınıza ve halkınıza aktarabilecek bir mekanizmayı da oluşturup, hayata geçirin…
Çok fazla şey mi istedim acaba?!
Kalın sağlıcak ile…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here