“Sağlığınız için hareket edin”

9
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Bozkır, “10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:  
“10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü" olarak kabul edilmiştir. Bilindiği üzere, günümüz teknolojisindeki …
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Bozkır, “10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:  
“10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü" olarak kabul edilmiştir. Bilindiği üzere, günümüz teknolojisindeki gelişmeler yaşamı kolaylaştırmakla birlikte bireylerin hareketlerini önemli ölçüde azaltarak, diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de şişmanlığın (obezite) artmasına neden olmuştur. Obezite; birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayan, önlenmediği takdirde yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalar, Obezite’nin en önemli nedenlerinden birinin fiziksel aktivite yetersizliği olduğunu, çocukluk ve gençlik döneminde kazanılan ve yaşam boyu sürdürülen düzenli fiziksel aktivitenin, bireyin sağlığını koruduğunu ve hastalıklara karşı direncini önemli ölçüde artırdığını, hareketsiz yaşamın ise hipertansiyon, kolesterol, diyabet ve koroner kalp hastalıklarından ileri gelen erken ölüm riskini artırdığını açıkça ortaya koymaktadır.
* Düzenli Fiziksel Aktivitenin Yararları
Zevklidir, yaşam süresini ve kalitesini arttırır. Mental yeteneği geliştirir, hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler. Vücut ağırlığının dengede tutulmasına yardım eder. Yağ dokusunu azaltır, yağsız doku oranını arttırır. Kemik yoğunluğunu arttırır. Osteoporoza karşı koruyucudur. Kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Çocuklarda büyüme ve gelişme faktörlerinin salgılanmasını arttırır. Yaşlılarda günlük aktiviteleri sürdürebilme yeteneğini geliştirir.
* Öneriler
Yayla Mah. 70 nci Sok.Toki Bölgesi KIRKLARELİ Tel: 0288 2141076 Dahili (138) Fax : 0288 2125107 E-posta : kirklareli@saglik.gov.tr Elektronik Ağ : www.kirklareli.saglik .gov.tr
Uzun süre hareketsiz kalmış bireyler egzersize başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmelidir. Aktivite düzeyi yavaş yavaş arttırılmalı ve kısa sürede çok yoğun aktivite yapılmamalıdır. Haftada en az 3-4 kez 30-45 dakika süren orta şiddetli egzersizler en uygun olanıdır. Ancak bu konuda sağlık personelinden yardım alınmalıdır. Bütün egzersizlerin düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir.” (Savaş Eskici)
     
??
??
??
??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.