“Sadece çocuklar değil, yetişkinlerde süt tüketmelidir”

17
* Kırklareli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Dermenci; “Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine 200 mililitre süt dağıtılacak olmasının süt piyasasını rahatlatacak” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, resmi eğitim kurumlarının okul öncesi ve ilköğretimin ilk 5 sınıfında eğitim gören çocuklara her gün en az 200 mililitre süt dağıtılacak olmasının süt piyasasını rahatlatacağını söyledi.
Süt fiyatlarında düşüş beklenmediğini ifade eden Dermenci; “Uygulama ile Türkiye’de 7 milyon 500 bin öğrenciye haftada 5 gün olmak üzere günlük bir bardak süt verilecek. Bu da günde 1.500 ton süt demektir. Bu uygulama süt fiyatlarının düşmesini önleyecektir” dedi.
uygulama ile süt üreticilerini sevindiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e teşekkür eden Dermenci, Süt üreticilerinin rahat bir nefes aldığını belirtti.
Dermenci, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi;
“Bahar aylarında ülkemizde süt üretimi ciddi bir şekilde artıyor ve bununla birlikte süt fiyatları düşüşe geçiyordu. Yıllardır bu şekilde bir kısır döngü devam ediyordu. Ama ilk defa bu yıl, öğrencilere süt dağıtımı uygulaması ile süt fiyatlarının düşmesi önlenecek. Piyasadan çekilecek günde 1500 ton süt, süt piyasasını rahatlatacak. Sütün geçen yılki litre fiyatı 64 kuruşta seyrederken bu yıl 80 kuruş oldu. Devletin süt tozuna verdiği teşviklerinde süt fiyatlarının yüksek seyretmesine etken oldu. Türk halkı olarak süt üretiyor fakat süt tüketmiyoruz. Bu uygulama ile bundan sonraki nesillerimizin süt içmeye teşvik ederek, süt içmeyi alışkanlık haline getireceğimizi düşünüyorum. Sadece çocuklar değil, yetişkinlerde süt tüketmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here