Sabahattin Ali Şiirler ve Şarkılarla anıldı

8
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kırklareli Şubesi tarafından düzenlenen “21 Sabahattin Ali Kültür Günleri” 01 Temmuz 2010 Perşembe günü akşamı düzenlenen Şiir ve Şarkı Dinletisi ile başladı.

HABER MERKEZİ

Show Düğün Salonu’nda saat 21.00’de başlayan programa; Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Belediye Meclis Üyeleri, ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Cebeci, ADD Kırklareli Şube Başkanı Nuriye Üstündağ, Sivil toplum Örgütü Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Cebeci şunları kaydetti:
“ÇYDD Kırklareli Şubesi, Sabahattin Ali Kültür Günleri adı altında 21 yıldan beri sanatçımızı yaşatmaktadır. Geçen 21 yılda 100’ü aşkın sanatçı ve ünlü kişi, Kırklareli halkı ile buluşturulmuştur. Benim meskenim dağlardır" diyen Sabahattin Ali, doğumu ile de, ölümü ile de bir Balkanlı’dır ve bu toprakların insanıdır.
Kırklareli, Sabahattin Ali’nin öldürüldüğü kent olarak değil, Sabahattin Ali’nin Yaşatıldığı Kent olarak anılmalıdır diyoruz. Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Kentler sanatçılarıyla anılırlar sloganından yola çıkarak Sabahattin Ali’nin heykelinin yaptırılması konusunda görüş birliliğine vardık.
"Sabahattin Ali’nin bir başka yerde heykeli ya da anıtı yoktur. Kentimize yapılan Sabahattin Ali Anıtı bir ilk olmuştur ve Kırklareli adı, yalnız yurdumuzda değil,   tüm Dünyada ön plana çıkmaya başlamıştır.
Sabahattin Ali cinayeti, İlk Faili Meçhul cinayettir. O’na sahip çıkmak, bu özelliği ile de dikkat çekici olacaktır. 03 Temmuz 2010 Cumartesi günü Sabahattin Ali Anıtı’nın Açılış Töreni, çok geniş katılımlı bir toplantı olacak ve o gün gözler Kırklareli üzerinde toplanacaktır. Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak bizler Sabahattin Ali’nin heykelinin yaptırılması konusunda bizlere destek veren öncelikle Sabahattin Ali sevdalısı ve kültür gönüllüsü olan Sayın Ahmet Sağmal’a, Belediye  Başkanı Sayın Av. Cavit Çağlayan’a, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ünal Başkur’a, Belediye Meclis üyelerimize, ÇYDD gönüllülerine ve emeği geçen yerel ve genel basınımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”
Konuşmanın ardından programa katılanlar tarafından Sabahattin Ali’nin Şiirleri ve Şarkıları izleyicilere sunuldu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here