Roman çocuklar yeteneklerini “Mehter”de gösterecek

45
* Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ndeki, yoğunlukla Roman ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okulda, devamsızlığı engellemek ve okulu sevdirmek için Mehter Takımı kuruldu. Okul Müdürü Fıstık; "Roman çocuklarımız genellikle müzik alanında başarılı oluyor. Biz de mehter takımı kurmaya karar verdik. Artık okulumuzdan gümbür gümbür mehter sesleri yükseliyor" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ndeki, çoğunlukla Roman ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okulda, "Okullar Hayat Olsun Projesi" kapsamında mehter takımı kuruldu.
Fatih İlkokulu’nda kurulan takıma katılan dezavantajlı 35 öğrenci, haftanın 9 saati okulun spor salonunda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyecekleri etkinliğe hazırlanıyor.
Okula devamsızlıkları azalan ve sosyalleşen öğrenciler, farklı illerdeki programlara da katılmayı hedefliyor.
Okul Müdürü Mustafa Fıstık yaptığı açıklamasında, mehter takımında yer alan çocukların normalde de müziğe ilgili olduklarını ve bazı müzik aletlerini çaldığını söyledi.
Roman çocukların müzik konusunda yetenekli olduğunu vurgulayan Fıstık; "Dezavantajlı çocuklara okulu sevdirmek için çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu tür etkinliklerle öğrencilerin öz güvenleri yerine geliyor ve sosyalleşiyorlar" diye konuştu.
Fıstık, mehter takımıyla okulu ve ilçeyi de tanıtmayı, yurt içi ve yurt dışındaki etkinliklere katılmayı hedeflediklerini belirtti.
Mehterin Türk kültüründe önemli bir yeri olduğunu ve bu kültürü yaşatmak istediklerini ifade eden Fıstık; "Roman çocuklarımız genellikle müzik alanında başarılı oluyorlar. Biz de öğrencilerimizden oluşan bir mehter takımı kurmaya karar verdik. Artık okulumuzda gümbür gümbür mehter sesleri yükseliyor" diye konuştu.
Mehteran takımına eğitim veren Yılmaz Sergen ise uzun yıllar İstanbul’daki bir mehter takımında görev aldığını söyleyerek, genç kuşaklara öncülük etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.(aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here