Ramazan Davulcuları göreve hazır

12
Yaklaşan Ramazan ayına sayılı günler kala Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından Kırklareli mahallelerinde görev yapacak 18 Asil 19 yedek olmak üzere toplam 37 Ramazan Davulcusu’na İzin Belgeleri Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan tarafından teslim edildi.
HABER MERKEZİ
28 Temmuz 2011 Perşembe günü saat 13.30’da Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın makamına gelen davulcular, izin belgelerini Başkan Çağlayan’ın elinden aldı.
* “Geleneklerimize sahip çıkmak lazım”
Belge teslimi öncesinde konuşma yapan Başkan Çağlayan şunları kaydetti;
“Ramazan aylarında örf, adet ve geleneklerimiz gereği ramazan davulu her yıl çalınmaktadır. Aşağı yukarı Türkiye’nin her yerinde böyle olmaktadır. Kırklareli’de aynı uygulamayı devam ettiriyoruz. Devam ettirmeyi de düşünüyoruz. Geleneklerimize sahip çıkmak lazım. Ramazan davulunun sesini duymak, ramazanın geldiğinin tam bir göstergesi olduğu gibi ramazan davulu ramazanın simgesidir. Ramazan davulu çalan arkadaşlar bir şekilde gelir elde etmiş olacaklar. Vatandaşlar onlara gönlünden koptuğu kadar severek para veriyor. Bir emek veriyorsunuz, herkes uyurken siz geziyorsunuz. Bir nevi asayiş görevi de gerçekleştiriyorsunuz.”
Ramazan sonrası bayramda bahşiş toplayacak olan davulculara tavsiyede bulunan Başkan Çağlayan; “Bayramın ikinci günü gezilerinizi yapın. Birinci gün herkes evinden ayrılıyor. İlk gün az ev gezin, ikinci ve üçüncü gün daha fazla ev dolaşın. Benim sizlere tavsiyem budur.” dedi.
* Kartsız davulcuları emniyet veya zabıta müdürlüğüne bildirin
“Sizden bana şimdiye kadar hiçbir sıkıntı gelmedi. Vatandaşlardan da sizin ile ilgili şikayet bizlere gelmedi. Siz bu işi yaparken şu sorunlar ile karşılaşıyoruz derseniz, bizler sizlere yardımcı oluruz.” diyen Başkan Çağlayan, davulcuların sıkıntısı olup olmadığını sordu.
Ramazan davulcuları küçük çocukların sokaklara çıkarak korsan davulculuk yaptığını ifade etti. Bu sıkıntılarının giderilmesi için belediye hoparlöründen uyarı yapılamasını istediler.
Başkan Çağlayan; “Biz hoparlörden “kartı olan davulculara itibar edin. Kartsız davulcular varsa belediye ve emniyete bildiriniz.” şeklinde bir uyarı anonsları yaparız. Basında vatandaşı uyararak; “ramazanda görev yapacak davulcuların hepsine kartları verilmiştir. Emniyete de bildirilmiştir. Bunların dışında davul çalmak kanunen yasaktır. Kartsız davulcular vatandaşlarca görüldüğünde emniyet veya zabıta müdürlüğüne bildirilmesi halkın yararına olacaktır.” şeklinde uyarıcı haberler yapabilir.” dedi.
* “Kartı olmayanlar varsa onlara gereken işlem muhakkak yapılacak”
Başkan Çağlayan Ramazan davulcularına ufak hatırlatmalar yaparak şunları söyledi;
“Vaktiniz sınırlı kısa sürede çok sayıda sokağı dolaşıyorsunuz. Uzun süre davul çalarak fazla rahatsızlık vermiyorsunuz. Her hangi bir değişiklik yapılmadan uzun yıllardır ramazan davulu çalan arkadaşlar bu yılda aynı görevi, aynı görev yerlerinde icra edecekler.
Sizlere verilen kartları yakanıza asacaksınız, normal şartlarda size kart sorduklarında problem yok. Ama kartı olmayanlar varsa onlara gereken işlem muhakkak yapılacak. Bizim isteğimiz bu kartlar sürekli olarak yakanızda asılı olsun. Hepinizin isimlerinin geçtiği liste il emniyet müdürlüğüne gönderiliyor. Listedeki isimde olmayan davulcu varsa ve yakalanmışsa gereken işlemler emniyetin yardımı ile yapılıyor.”
Başkan Çağlayan daha sonra tüm davulculara izin belgelerini takdim etti. Başkan Çağlayan 40 yıldır Ramazan Davulculuğu yapan 75 yaşındaki Muzaffet İtik’ede Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın amblemini taşıyan bir flama hediye etti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here