Ramazan Bereketi, Pazar’da Hissedildi

5
* 11 Ay’ın Sultanı Ramazan Ayı’nın başlamasına az bir süre kalmasıyla vatandaşlar Ramazan hazırlıklarına başladı. Bu hafta seçimden sonra kurulan ilk Çarşamba Pazarı’nda vatandaşlar Pazara akın ederek pazarcı esnafının yüzünü güldürdü. 
HABER MERKEZİ 
Havaların ısınması ve günlerin uzaması ile birlikte seçim sonrası Çarşamba Pazarı’nda hareketlilik gözlendi. Seçim sonrası durgun olması beklenen Çarşamba Pazarı tahminlerin aksine hareketli bir gün geçirdi. Köylülerin de yerel ürünlerle birlikte pazara çıkmalarıyla birlikte hareketlilik daha fazla arttı. Vatandaş yine her zamanki gibi ucuz ve kaliteli ürün almak için pazardaki fiyat etiketlerine göz gezdirdi.
* Fiyatlar uygun
Çarşamba pazarında iki haftadır sebze ve meyve fiyatlarının uygun olduğu görüldü. Yerli Domates 1.50 TL. ile 2.00 TL. arasında satıldığı görüldü. Salatalık ise 2.00 TL. ile 2.50 TL. arasında, Marul 1 TL. ile 1.50 TL. arasında satışa sunuldu.  Vatandaş fiyatların ucuz olmasından faydalanarak bol bol alışveriş yapabildi. 
* Bahçeden Pazara
Yerli ürünlerin çıkması ile Çarşamba pazarına renk katan köylüler bahçeden ve tarladan topladıkları ürünlerini Çarşamba Pazarı’nda alıcı buldular. Yaz sebzelerinin yetişmiş olması ile tezgahlar renklendi. Vatandaş yerli ürünlere rağbet gösterdi. Çarşamba Pazarında köylerden gelen vatandaşlar; Yoğurt, Süt, Peynir, Yumurta ve Tereyağı gibi hayvansal ürünlerin yanında Domates, Biber, Yeşil Fasulye, Marul, Salatalık Ürünleri’ni satışa sunuyor. Köyden getirdikleri ürünleri Çarşamba Pazarında satıyoruz. Bundan kazandığımız parayla evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dediler. 
* Yerli Kiraz pazarda
Kirazı ile meşhur Karahıdır’dan gelen kirazlar cadde ve sokaklarda olduğu gibi pazarda da yerini aldı. Kilogramı 4 TL. ile 5 TL. arasında değişen Kiraz vatandaşların vazgeçemediği yaz meyveleri arasında bulunmaktadır. 
* Bayanlar Yazlık Kıyafetlerin başında
Havaların ısınması ile birlikte yazlık kıyafetlerin çıkmasından dolayı gardolabına yenilik katmak isteyen bayanlar tezgahlarda yerini aldı. Fiyatların uygun olmasından ve bol çeşitlilikten yararlanan bayanlar gardolaplarını yenilediler
* Güner; “Bu haftaki rağbet bizi umutlandırdı.” 
Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güner, 07 Haziran 2015 Pazar günü yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinden sonra kurulan İlk Çarşamba Pazarına vatandaşlar ilgi gösterdiğini söyledi. Güner; “Ülkemiz geçtiğimiz hafta bir seçimi geride bıraktı. Seçimlerden son ilk Çarşamba Pazarımız. Seçimlerden çıkan tablo karşısında biz pazarımızda bir durgunluk ekonomimizde de dalgalanma bekliyorduk. Fakat gördük ki halkımız seçimden sonraki ilk Çarşamba Pazarı’na vatandaşımız yine rağbet gösterdi. 
* “Sebze ve Meyve Fiyatları düştü”
Yazın gelmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatlarında düşme var. Fiyatların düşmesinin sebebi Yerli Ürünlerin çıkması ve ürünlerin bol olmasından kaynaklanıyor. Önümüzde ki hafta Çarşamba günü 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı başlayacak. Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte gıda ürünleri satılan tezgâhlarda büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Ramazan Ayı dolayısıyla fiyatlarda bir artış gözlemlemiyoruz açıkçası. 
* “Yeni Milletvekillerimize başarılar dilerim”
Biz Kırklareli Pazarcılar Odası olarak geçtiğimiz hafta yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerin Ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz demokrasi kazanmıştır. Halkımız kararını vererek sandıkta güzel mesajlar vermiştir. Yeni seçilen ve Kırklareli’yi Ankara’da temsil edecek Milletvekillerimizi kutlarım. Kırklareli için güzel işler yapacaklarına eminiz. 
* “Güzel bir Kapalı Pazar Yeri Kırklareli’ye kazandırılacak” 
Kapalı Pazar Yeri’nin Süpürgeciler Sitesi’ne hazırlandı. Bunun için bir komisyon kurulacak. Komisyona da pazarcı arkadaşlar katılarak toplantılar yapılacak. Bizde esnafımızı bilgilendireceğiz Kapalı Pazar Yeri konusunda. Esnafımızda bizlere önerileri olacak ve bizlerde bunları not alıp değerlendireceğiz. Daha sonra biz bunları Belediye Başkanımıza sunarak güzel bir Pazar yerini Kırklareli’mize kazandıracağız. (Kadir Sinici-Gülcan Kutlu) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here