PTT 2010 yılında yeni proje ve hedeflerle pazar payını artırmak istiyor

11
PTT 2010 yılında yeni proje ve hedeflerle pazar payını artırmak istiyor

PTT Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılına yönelik yeni stratejileri ve bu konuda yetkili birimleri bilgilendirmek adına yaptığı uygulamalar, dün ilimiz Kırklareli’nde de gerçekleştirildi.

Kırklareli PTT Başmüdürü Servet Önder tarafından yapılan “Ihtisas ve Merkez Müdürleri Toplantısı”nda bu yılki süreç değerlendirildi, yeni projeler anlatıldı ve halka hizmette uygulanacak yeni yöntemler belirlendi.

Saat 09:30’da başlayan ve Servet Önder tarafından koordine edilen toplantıya; Idari ve Mali Birimler Müdürü Recep Döşlüoğlu, Işletme ve Teknik Birimler Müdürü Ünal Yavuz, Kontrolör Nail Yılmaz, Babaeski PTT Müdürü Recep Halil Öntürk, Demirköy PTT Müdürü Salih Kaya, Kırklareli PTT Müdürü Telat Akalın, Lüleburgaz PTT Müdürü Cem Tırpancı, Pınarhisar PTT Müdürü Sebahattin Er, Vize PTT Müdürü Salih Ince ve Idari ve Mali Birimler Personel ve Idari Işler Şefi Tevfik Zümrüt katıldı.

Saygı duruşu ve Istiklal Marşı’nın ardınan toplantıyı başlatan Kırklareli PTT Başmüdürü Servet Önder, bu toplantıyı 2009 yılı hedef- gerçekleşme sonuçları ile 2010 yılı hedeflerini, iş ve işlemlerini belirlemek, kurumun hizmetlerinin daha ileriye götürülebilmesi amacıyla fikir ve önerileri karşılıklı olarak görüşmek amacıyla yaptıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak ve sürekli müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla PTT, iş yerlerini vatandaşın keyifle gidip gelebileceği yerler haline getirmek için Demirköy, Vize ve Pınarhisar müdürlükleri ile Iğneda PTT şubesinin ve PTT bank’ın tadilatına başlamıştır.

Lüleburgaz PTT binamızın bulunduğu binanın da PTT Bank kapsamına alınması sağlanmış olup, projesi hazırlanmak üzeredir. Ayrıca Lüleburgaz salonuna konulan sıramatik ve oturma grupları ile müşterilerin çok rahat bir ortamda tahsilat yapmasına imkan sağlanmıştır. Ancak vatandaşlarımız bu güzelliklerin yanında bizlerden güleryüzlü ve layık olduğu hizmeti almak istemektedir.”

Önder, konuşmalarında teknik detaylara da yer vererek; 2009 Eylül sonunda gelirin %3, giderin % 12 olduğunu belirterek, %54’lük zarar artışı meydana geldiğini söyledi. 2010 yılının hedefi olarak gelirlerin % 8, giderlerin % 9 olduğunu ifade eden Önder, zararı % 8 oranında azaltmayı hedeflediklerini beyan etti. Önder, konuşmasına şöyle devam etti:

“Günümüzde teknolojinin gelişmesi, yaşam standartlarının yükselmesi ve pazar sınırlarının kalkması, alışverişin internet üzerinden ve çeşitli görsel yayınlar aracılığı ile yapılmasına sebep olmuş, bu da beraberinde kargo taşımacılığının ön plana çıkmasını etkilemiştir. Ancak kurulan özel kargo şirketleri pazar payının büyük bir kısmını ele geçirmiş, bunun sonucunda da kuruluşumuzun asli hizmetlerinden olan kargo taşımacılığı, önemli oranda pazar kaybı yaşamıştır. 2008 yılı PTT’ce ‘Kargo Yılı’ olarak ilan edilmiş olup, 2 Temmuz 2008 itibariyle tüm yurt genelinde uygulamaya geçilmiştir.

2009 yılı Mayıs ayından itibaren Lüleburgaz’da 19, Kırklareli’nde de 11 olmak üzere 30 adet firma ile sözleşme imzalanmasına rağmen, kötü yönetim ve denetimsizlikler sonucu Lüleburgaz ve Kırklareli’nde en önemli kargo potansiyelleri bizi bırakmıştır.

Bu iki merkezimizin yıl sonuna kadar kaybettikleri potansiyeli tekrar kazanacaklarını düşünüyorum. Son yıllarda, globalleşen ve rekabet gücünün arttığı günümüz pazar ekonomisinde, sunmuş olduğumuz hizmetler ile ilgili genel müdürlüğümüzce yapılan atılımlar sonucunda, hizmet kalitesi artırılarak gelirlerimizde önemli artışlar elde edilmiştir.”

Toplantıda yeni uygulama ve projelerden de bahseden Önder, şunları söyledi:

“PTT’nin kentlerin işlek caddelerinde bulunan işyerlerinin önüne “gişematik” konulması ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup; bu proje ile gişelerden verilmekte olan PTT Bank hizmetlerinin personelsiz gerçekleştirilebileceğini, nakit tahsilat yapan ve para üstü verebilen akıllı makineler aracılığıyla vatandaşlarımızın sıra beklemeden fatura ödemesi ve posta çeki işlemi yapabileceğini önemle belirtmek istiyorum. Ilimizde de 2 merkeze bu makinalardan kurulmuş ve hizmet verir hale getirilmiştir.”

2010 yılında kurum hizmetlerindeki yeniliklerin devam edeceğini söyleyen Önder; “PTT hybrıd mail ile fatura basımını kendisi yapacak.

 PTT tarafından; telefon faturaları, banka ekstreleri ve broşür gibi toplu gönderiler elektronik ortamda müşteriden alınıp, güvenli ve hızlı bir şekilde varış yerine en yakın baskı merkezlerinde basılacak, daha sonra ise zarflanıp alıcısına en hızlı şekilde ulaşması sağlanacaktır. Ayrıca 2010 yılı başında tüm milli piyango biletleri PTT aracılığı ile satılacaktır“ diye konuştu. Toplantı gün boyunca mesleki anlatımlar ve sunumlarla devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here