Psikiyatri Hastaları’na “Resimle” Terapi

13
* Kırklareli Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezi’nde, hastaların toplumla daha kolay kaynaşması için cam işlemeleri resim kursu veriliyor. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Öztürk: "Hastalarımıza haftanın 4 günü cam işlemeli resim kursu vererek, rahatlamalarını ve topluma entegre olmalarını sağlıyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezinde, hastaların toplumla daha kolay kaynaşmalarını sağlamak amacıyla "cam işlemeli resim kursu" veriliyor.
Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Nalan Öztürk yaptığı açıklamasında, merkezde, şizofreni ve benzeri psikolojik bozukluklar ile duygu durum bozuklukları gibi kronik ruhsal rahatsızlıkları olan hastaların takip, tedavi ve rehabilitasyonuna yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.
Psikolog, sosyal hizmetler uzmanı ve hemşirelerle görev yaptıklarını ve amaçlarının ruhsal bozukluğu olan hastaları toplumla bütünleştirmek olduğunu belirten Öztürk, şöyle konuştu:
"Hastaların sosyal becerileri ve toplumsal işlevlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda hastalarımıza cam işlemeli resim kursu veriyoruz. Hastalarımıza, haftanın 4 günü cam işlemeli resim kursu vererek, rahatlamalarını ve topluma entegre olmalarını sağlıyoruz. Bu tür faaliyetlerle onların rahatladıklarını ve kursun psikolojilerinin düzelmesine önemli katkı sağladığını gözlemliyoruz. Eğitim verdiğimiz hastalarımız zamanla el becerilerini de geliştirerek toplumla olan alakalarını arttırıyor. Eğitimlerimizi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü personelinin desteğiyle yapıyoruz. Hastalarımızı uğraş terapileri ile tedavi ediyoruz."
Psikolog Mehmet Piroğlu da bu tür eğitimlerin hastalara ciddi katkıları olduğunu vurguladı.
Hastaların cam işlemeleri Resim Kursu’nu çok sevdiğini anlatan Piroğlu, bu tür faaliyetleri önemsediklerini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here