“Proje’ye teklif verme işlemleri 28 Aralık’ta bitiyor”

14
Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada; AB Sınır Ötesi İşbirliği çerçevesinde, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı tarafından koordine edilen, İPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nda proje teklif verme işlemleri 28 Aralık 2009 tarihinde sona ereceği bildirildi.

HABER MERKEZİ

Proje kapsamında bugüne kadar yapılanlarla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Edirne Valisi Mustafa Büyük’ün talimatları doğrultusunda İPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği çerçevesinde çalışmalarda bulunmak üzere Genel Sekreter Ahmet Çetin’in başkanlığında İl Genel Meclisi Üyeleri’nden AB Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Erdal Akgün ile aynı komisyon üyesi Hüseyin Tatlıses, Proje Koordinatörü İnsan Kay. Ve Eğt. Md. Engin Koç, Proje Koordinatörü Yrd. Cüneyt Tuğluk, Proje Bütçe Sorumlusu Hüsnü MADAŞ ve Proje Sekreteri Seyfullah Güreke’nin katılımı ile Edirne’de Devecihanda yapılan işbirliği toplantısında, proje çalışmalarında bulunan her iki taraf ülkaden birçok katılımcı buluşmuş ve proje partnerleri ile görüşmeler yapılmıştı.
Bu çerçevede Bulgaristan Cumhuruyeti’nden proje çalışmalarında bulunmak üzere, Edirne’ye gelenlerden alınan randevular çerçevesinde görüşme yapmak için 09 Kasım 2009 tarihinde Yanbolu Şehrinde; önce Yanbolu Valisi Tanya Dimitrova ile sonra Belediye Başkan Yardımcısı Nadia Dankinova ile daha sonra da proje ortağı olan Yanbolu Belediye Başkanlığı Proje Ekibi ile görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmeler kapsamında Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı’na malzeme alımı konusunda ortak proje yapılması kararlaştırılmıştı.
10 Aralık 2009 tarihinde ise önce Dimitrovgrad Şehri Belediye Başkanı Stefan Dimitrov ile bir görüşme yapılmış, daha sonra da belediyenin proje ekibi ile çalışma yapılarak, bu belediye ile de AB Sınırötesi İşbirliği çerçevesinde bir proje çalışması ve yapılacak projeye ortak olunması kararlaştırılmıştı. Dimitrovgrad’tan sonra Haskova’da düzenlenen toplantıya katılarak buruda da proje ekipleri ile görüşmeler yapılmış ve bir projeye daha ortak olunması uygun görülmüştü.
11 Aralık 2009 günü bu kez Bulgaristan’a bağlı Burgaz iline gidilmiş ve önce Burgaz Belediye Başkan Yrd. Sn. Atanaska Nikolova ile görüşüldi. Burada proje ekipleri ile bir toplantı yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı’nın talebi doğrultusunda Burgaz Müze Müdürlüğü’ne gidildi. Önce Müze Müdürü Prof Dr. Tsonya Dragrva ile görüşülüp, bu müdürlük ile proje yapma konusunda görüşme yapıldı ve Lider Ortaklığımız kabul edilerek, Eski İstanbul Caddesi üzerinde yer alan tarihi binamızın restorasyon projesi için prensip anlaşması sağlanmıştır.
Bu arada bir başka teklif çağrısı çerçevesinde, bir dönem önce Burgaz Belediye Başkan Yardımcısı olan Venelin Todorov ile bir görüşme yapılarak, bu kişi ile de proje yapma konusunda prensip anlaşmasına varıldı.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here