Proje Kartopu, destek çığ gibi

6
Trakya Kalkınma Ajansı’nın Destek Programları’na ilgi artıyor
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) üyelerine Trakya Kalkınma Ajansı’nın sunduğu İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı hakkında bilgilendirme toplantıları veriyor.
Bu kapsamda 14 Ekim 2011 Cuma günü saat 10.00’da oda binasında bulunan seminer salonunda Trakya Kalkınma Ajansı tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bilgilendirmeyi Trakya Kalkınma Ajansı’ndan Uzman Berkay Habiboğlu yaptı. 
Uzman Habiboğlu katılımcılara Trakya Kalkınma Ajansı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı hakkında bilgiler vererek, ajansın destek programlarını anlatıldı. Mali Destek ve Ekipman Desteği hakkında KOBİ’lere yönelik anlatımlar yapan Uzman Habiboğlu, Nasıl proje yapılarak sunulması, ajansın desteklerinden nasıl yaralanılabileceği hakkında bilgiler verdi. 
* “Bilgilendirme toplantılarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor”
Toplantı sonrasında bir açıklamada bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sebahattin Karalar bilgilendirme toplantılarının önemi hakkında şu, ifadelere yer verdi;
“Trakya Kalkınma Ajansı belli dönemlerde destek programlarını açıklıyor. Daha sonra bu programlar hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleyerek kendi uzmanları tarafından anlatımlar yaptırıyor. Bu bilgilendirmeleri Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’de yapıyor.
Burada yapılan toplantıya Kırklareli’de bulunan KOBİ’ler katıldı. Ciddi bir katılım var. Katılımlar her geçen gün artıyor. Odamız tüm üyelerine kendi bünyesinde yapılan bilgilendirme toplantılarının yerini ve saatini bildiriyor. Geçmiş yıllarda bu toplantılar çok zayıf ve az ilgi ile yapılıyordu. KOBİ’lerde Her geçen gün artan bilgilenme ve araştırma ihtiyacı onların bu toplantılara yönelmesini sağlıyor.
* “Destek alan firmalar örnek teşkil ediyor”
İlimizde yapılan önceki destek programlarında bazı firmalar destek aldı. Bu desteklerin alınabildiği görülünce ajansın sunduğu destek programlarına olan ilgi artışa geçti. Ajansa proje sunarak projesi kabul edilen Dere Tavukçuluk, Karalar A.Ş. ve Tatsan Firmaları destek aldılar. Bununla birlikte Kırklareli OSB’nin Arıtma Tesisi Projesi de Kalkınma Ajansı’ndan destek aldı.
* Önemli olan bilgi ve tecrübe
Geçmiş yıllarda böyle bir söylem vardı. Hatta basına da yansıyan “Para paranın olduğu yere gidiyor” Bu doğru değil. Bu işleri azda olsa kavramak gerekiyor. Geçmiş yıllarda bu konuda değişik çalışmalara katılan firmaların elbette ki şansı daha yüksek. Destekler firmalara verilirken projelerine bir puanlama yapılıyor. Bu puanlamayı da Devlet Planlama Teşkilatı’nda bulunan tarafsız kişiler veriyor.
İnanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde proje yapan sayısı artacaktır. Bununla birlikte projesi kabul edilen firmalarda artacaktır. Çünkü Kalkınma Ajansı dağıtmak istediği parayı projelerin kabul edilebilir olmaması nedeni ile dağıtamıyor. Bunun için tecrübe ve bilgi brikimi şart, bu yapılan toplantılar ile önümüzdeki daha çok olacak ve ajansa sunulacak projelerin verimli olması sağlanacak.
Kırklareli sanayide yeni hamleler yapıyor. Sanayileşme arttıkça Kırklareli bu tür desteklerden rahatlıkla faydalanacaktır. Çünkü sanayi tecrübesi olan iller bu tarz destekleri kolaylıkla alabiliyor. Kırklareli’de ilerde tecrübe sahibi iller arasına girecek.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here