PROJE ÇALIŞMALARI BAŞARI İLE SONUÇLANDI

6
Kırklareli “Zübeyde Hanım” Ana Okulu ve BG. Burgas “ VasilLevski” İlk Öğretim Okulları arasında  Bulgaristan – Türkiye 2007-2013 İPA Sınır Ötesi İşbirliği kapsamındaimzalanmış olan 12 aylık (05.11.2013 – 05.11.2014) ortak proje çalışmaları sonlandırıldı.
                       
Kırklareli “Zübeyde Hanım” Ana Okulu ve BG. Burgas “ VasilLevski” İlk Öğretim Okulları arasında  Bulgaristan – Türkiye 2007-2013 İPA Sınır Ötesi İşbirliği kapsamındaimzalanmış olan 12 aylık (05.11.2013 – 05.11.2014) ortak proje çalışmaları sonlandırıldı.
 12 aylık proje çalışmalarının esas amacı olan, iki komşu bölge okulları arasındakarşılıklı   ilişkileri teşvik etmek, farklı kültürleri tanımak, öğrenciler arasında kalıcı dostluklar kurmak ve bölgelere has folklor ve dans oyunlarını hep beraber   icra etmek.  Diğer taraftan, okul yönetimleri ve  öğretmenler arasında çalışma alanlarında pedagojik problemleri paylaşarak, müspet taraflarını eğitim ve öğretimde uygulamak. 
Yapılan tüm ortak çalışmalar, mini ortamlarda, öğretmenlerin marifeti, çocukların sahne oyunlarında beğeniye sunuldu. Programlara iştirak eden ilgililer tarafından , çocukların başarılı gösterileri alkışlar arasında kutlandı.
Proje faaliyetlerinin icraatları içerisinde, bilgilendirme  kampanyaları , karşılıklı gidiş – gelişler,
29 – 30 – 31 Ocak tarihlerinde  Burgas şehrinde, “Burgas ve Kırklareli dostluk günleri”, organizasyonları çok verimli geçmiştir. Bu faaliyetler,  çocuklara ve topluma karşılıklı hürmet, saygı bilincini aşılamıştır. Bilhassa “çocuk dans atölyeleri, çocuk folklor festivalleri, unutulmaz hatıralar ile taçlandırıldı.
03.02. 2014 tarihinde Burgas  İ.Ö.okulu “V.Levski” ekibi tarafından Burgas şehrinde, tanıtım amaçlı, “Resmi basın Konferansı” düzenlendi. Bu organizasyona, okul yönetimleri,  ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ve eğitim camiası tarafından büyük ilgi ile katılımlar oldu.  Oorganizasyona  katılan 34 kurum temsilcilerine proje ile ilgili, hazırlanmış olan, tanıtım ve reklam amaçlı,  evrak çantası, not defteri ve birer dolmuş kalem hatıra olarak sunuldu. 
03 – 04- 05  Nisan 2014  tarihlerinde, Kırklareli’nde ritmik dans ve folklor oyunlarıkonulu atölye çalışmaları yapıldı. Bu gösteriler “Zübeyde Hanım” Ana okulunun proje aracılığı ile yenilenen okul gösteri salonunda yapıldı. Organizasyona Kırklareli okul yönetimi temsilcileri,  veliler ve ilgili kurumlardan 40 – tan fazla  kişi iştirak etti. Bu,  üç gün süren gösterilere “Zübeyde Hanım” ana okulu ev sahipliği yaptı, bilhassa öğrencilerin  çeşitli dans oyunları, resim sanatıbecerileri içeren,  resim ürünleri sergisi  seyircilerin ilgi alanı oldu .Programın  üçüncü günü, misafir   öğretmenler, Kırklareli okullarını ve Yayla tarihi mimari örneklerini ziyaret ettiler.
Projenin diğer sosyal getirisi ise, iki komşu illerde,  eğitim faaliyetleri yürüten, öğretmenler, ilgili kurum temsilcileri, veliler için, bölgeler arasında,sosyal uyumun güçlendirilerek,bölgede canlılık yaratmak oldu.
 Projenin diğer hedefi, Komşu okullarda,  ortak faaliyetler yürütme vesilesi ile, AB projeleri aracılığı ile bu tür organizasyonlara destek sağlayarak,  AB hibe fonlardan yararlandırmak,okulların  alt yapı hizmetlerini  güçlendirmektir.  Bu faaliyetler,  çocukların gelişiminde, çağdaş sahne kültürü oluşturma, sahne düzenlemeleri ve elektronik donanımları kazandırmaktır. Proje sayesinde hedeflenen, karşılıklı deneyimleri paylaşmak,  Öğretmenler ise her iki ülke eğitim sistemlerini tanıma ve ortaklıklar aracılığı ile karşılıklı  fikir ve deneyimleri zenginleştirmek ve , mukayese ederek, pedagojik donanımlarını güçlendirmiş  oldular. Partner guruplar arasında dostlukların ve ileriye dönük ortaklıkların devamı dilekleriyle  dostan ayrılıklar yaşandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here