Popstar Erkan Babaeski’yi Salladı

17
Babaeski’de ilk defa yapılan gece hıdrellez şenliklerinde Popstar Erkan ve Balat Gülü Babaeskili romanları coşturdu.


* HABER MERKEZİ
Babaeski İlçesi’nde, Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı’nca, Hızır ve İlyas’ın Peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul edilen “1.Hıdrellez Şenliği” düzenlendi.
Gündüz Onat Festival Alanında düzenlenen Şenlik, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zümbül tarafından, geleneksel Hıdrellez Ateşi’nin yakılması ile başladı.
İlçe Merkezi’nde, 7’den, 70’e kadar tüm romanların büyük bir coşku ile yoğun bir katılım gösterdiği “1.Hıdrellez Şenliği’ne”;
Kırklareli Vali Vekili İsmail Gültekin, Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Tuncay Sancak,  Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zümbül, Dernek Başkan Yardımcısı Muharrem Sağdıç, Belediye Meclis Üyesi Sebahattin  Nemli, Zeyteks Tekstil Fabrikası Personel ve İdari İşler Müdürü Ülkü Tırpancı’da katıldı.
1.Hıdrellez Şenliği açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, şunları söyledi;
“Hıdrellez inancı, birçok toplumlarda görülen bahar bayramları, bir başka değişle doğanın yeniden uyanmasını kutlayan geleneklerle doğrudan ilgilidir. Bir inanışa göre Hızır, baharın müjdecisidir. Hıdrellez bir efsaneye dayanan bir gelenektir. Efsaneye göre Hızır ile İlyas, ölümsüzlüğe erişmiş olan bu iki peygamber Hıdrellez günü buluşup görüşmüşlerdir. Bazı yörelerde 5 Mayıs, bazı yörelerde ise 6 Mayıs’ta kutlanır. Hıdrellez, Trakya’nın değişik yörelerinde değişik adetlerle kutlanır. Kimi yerlerde gül dallarına para ve kırmızı bezler bağlanır. Kimi yerde sütler sabah erkenden tarladan toplanan çiğ ile mayalanır. Ama genelde birlikte yemekler yenilerek, çeşitli oyunlar oynayıp eğlenilerek, baharın gelişinin kutlandığı bir gündür.”
Yerel Sanatçı Basri Güleç’in sunduğu gece eğlence programında,  06-09 yaş grubu roman çocuk güzellik yarışmasında, yarışmaya katılan 15 çocuk Jüri tarafından hepsi 1’inci seçildiler. Yetişkinler yarışmasında ise 17 yaşında ki Nevin Tarakçı, “1.Hıdrellez Şenliği” güzeli seçildi.
Gece’de ayrıca, Samet Demir, Anıl Demirtaş ve Doğuş Gürsel’den oluşan üçlü mükemmel bir Davul Şov gösterisi ve Roman Dans Grubu ise kurtlar vadisi müziği ile oyun oynadılar.
Trakya’da bağlama virtüözü olarak bilinen yerel sanatçı Bülent Çetinkol, Balat’ın Gülü Gamze ve Popstar Erkan birer konser verdi.
Konserin sonunda, Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zümbül ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Eltimur, sanatçılara günün anısına bireri plaket verdiler. (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here