“Pınarhisar’da bağcılığı geliştireceğiz”

30
Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde üzümcülük yapmakta olan Ali Osman Çelik, Pınarhisar İlçe Tarım Müdürlüğü ile Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan “Bağcılık Kursu”nun çok yararlı olduğunu söylüyor. 
HABER MERKEZİ
Pınarhisar’da ekonomiye katkı sağlamak üzere önce Arıcılık sonra Seracılık Kursu açıldığını belirten Ali Osman Çelik; “Şimdi de Bağcılığı bir sektör haline getirme aşamasında ilk yapılması gereken eğitim için, Halk Eğitim ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ortaklaşa oluşturduğu Bağcılık Kursu yapılan imtihan sonucunda tamamlandı” dedi.
Ali Osman Çelik;”Kurs öğretmeni Selman Çiğdem tarafından bağlarda aşılama, kalem (çubuk) alma, ilaçlama ve bakım çalışmaları uygulamalı bir bir öğretildi. Bağcılığı hale hazırda yapan veya yapmayı planlayan arkadaşlar konuları çok güzel takip etti. İki aydır devam eden kursumuz başarılı bir şekilde sonlandı.
Kurs sonunda Pınarhisar’daki Şarap Yolu çevresinde hazırlanan proje ile bağcılık geliştirilecektir. Bu bölgenin tarihi içinde Şarap Yolu olarak bilinmesi ve bölge insanının bağcılığın bir sektör haleni gelmesi açısından açılan kursun Pınarhisarlı üzümcüler tarafından sahiplenilmesi ve bağ ekimlerine başlanılmasından dolayı bölgenin canlandırılıp, bu yolun ilçe Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından mıcırla döşenmelidir. Önce Bisiklet Gezi Yolu sonrasında tarihi bir yol olmasından dolayı turizme açılarak Gezi Yolu olarak yapılması planlanıyor” şeklinde konuştu. (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here