Pınarhisar MYO “11. Uluslararası Mutfak Günleri Yarışması”na katıyor

17
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Pınarhisar Meslek Yüksekokulu (MYO) Öğretim Görevlisi Ali Çakır, İstanbul’da 5-10 Şubat 2013 tarihleri arasında TUYAP Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan “11. Uluslararası Mutfak Günleri Yarışması”na katılacaklarını söyledi.
HABER MERKEZİ
3 kategoride 5 öğrenci ile katılacaklarını belirten Çakır, Modern Türk Mutfağı, Makarna ve Tatlı Dallarında yarışmaya katılacaklarını ifade ederek;
“11. Uluslararası Mutfak Günleri Yarışması” Dünya Aşçılar Birliği ( WACS ) tarafından akredite edilerek ve WACS tarafından belirlenen jüri gözetim ve denetiminde Tüm Aşçılar Federasyonu (TAF) ile birlikte organize edilmektedir. Bu yarışma 25 ülkeden 400’ü yabancı 2 bin Şef Aşçı, 40’ı yabancı Ünlü Şef ve Gurmeler’den oluşan 100 kişilik Jüri Ekibi ve 25 bin ziyaretçisiyle “International İstanbul Gastronomy Festival” adıyla bütün Gastronomi Dünyası tarafından ilgiyle izlenen ve katılımın yoğun olduğu dünyada ki yarışmalar arasında en ön sırada olduğu WACS tarafından teyit edilmiştir.
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu olarak yarışmaya 3 kategoride 5 öğrenci ile katılıyoruz. Katılacağımız yarışmada; “Modern Türk Mutfağı Dalı”nda Tuğba Savul, Elif Er ve Tolga Çınar, “Makarna Dalı”nda Mehmet Hasan Uzunkaya, “Tatlı Dalı”nda Osman Akkoyun mücadele edecek. Yarışmaya birbirinden güzel Trakya Mutfağı yemekleriyle katılacağız.
Tatlı kategorisinde öğrencilerimiz peynir helvası, modern Türk mutfağı kategorisinde yöremize ait yemekler ile başlangıç olarak ekşimikli biber, ana yemek olarak hardaliyeli bonfile ve yanında kalle yemeği yapacağız. Ana yemeğin yanında da tatlı olarak kireçli ve pekmezli kabak tatlısı vereceğiz.
Makarna dalında öğrencilerimiz ısırganlı makarna yapacak. Doğamızda yetişen ısırgan otlarını topladık ve bundan makarna yaptık. Çok hoş bir makarna oldu. Yarışmada şeflerde beğenirse ödüller ile dönmek istiyoruz” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.