Pınarhisar Çöplüğünde ŞOK Operasyon!

17

Yapılan bir ihbarı değerlendiren Çevre Müdürlüğü ve Polis ekipleri; Salı gününün akşamı Pınarhisar Belediyesine ait çöplük alanına, gece saat 21.00 saatlerinde bilinmeyen atık maddeler bıraktığı belirlenen bir kamyonu durdurdular. İddialara göre:”Her akşam 21.00 ile 24.00 saatleri arasında, 20 dakika ara ile gelen kamyonlarla, sahaya kimyasal atıklar bırakılıyordu” Şoför, atıkların kömür tozu olduğunu söyledi. Kamyonun sahibi olan firma yetkilileri olay yerine çağırıldı. Çevre ve polis ekipleri soruşturmayı başlattı. Operasyonu adım adım izleyen tek basın kuruluşu Show Haber ile Yeşilyurt Gazetesi idi…

 

Şenol Goncagül

Pınarhisar ilçesinde Salı günün akşamı Çevre Müdürlüğü ile Polis ekiplerinin ortaklaşa düzenledikleri bir operasyon ile çöplük alanına niteliği henüz açıklanmayan atıkları bırakan bir kamyon sürücüsü ile kamyonun sahibi olduğu belirtilen bazı kişiler sorgulandılar.

* İhbara göre olay geniş çaplı idi

Birçok resmi kuruluşa yapılan ihbarlara göre; uzun zamandan beridir her akşam 21.00 ile 24.00 saatlerinde arasında Pınarhisar Belediyesine ait çöplük alanına 20 dakika ara ile gelen büyük tonajlı damperli kamyonlar tarafından kimyasal atıklar bırakılıyor ve bu atıkların daha sonra getirilen kül veya kömür tozu benzeri bir madde ile üzerleri örtülüyordu”

Aynı iddianın, resmi kuruluşlara iddia ve ihbarları yapan şahıs tarafından gazetemize ve Show tv haber merkezine de yapılması üzerine, Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü ve Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Polis ekipleri ile Kırklareli İl Çevre Müdürlüğüne bağlı ekiplerin ortaklaşa olarak düzenledikleri ÇÖPLÜK OPERASYONU na dahil olduk.

• Çöplük alanındaki kömür tozu kamyonu
• 
Saat 21.00 sıralarında çöplük alanına gelen bir kamyonun, çöplük alanının üst kısımlarında bir şeyler boşalttığını gözlemleyen, olay yerine gelen polis birimleri ve çevre müdürlüğü ekipleri ile birlikte başlayan operasyon çerçevesinde atıklarla ilgili gelen ihbarların doğruluk derecesini anlamak üzere, çalışmalar başladı. Yükünü boşaltarak, yol kenarına gelen ve polis tarafından araştırmaya alınan kamyonun sürücüsü, ilk ifadelerinde “Ben bu gece ilk kez buraya geldim. Kamyonda kömür tozu var. Burada bir yere bunu bırakıyoruz. Şu yandaki işyerine boşalttığımız bu yükten de, işyeri sahibinin bilgisi mevcuttur.” Dedi. Kısa bir süre sonrada, kamyonun sahibi olan firmanın yetkilileri olay yerine geldiler. Kamyon şoförünün “Yükü şu yandaki filanca şahsa ait yere bıraktım” ifadelerine karşılık, yükün çöplük alanındaki daha üst kısımlara boşaltıldığının belirlendiği, operasyonu yapan yetkililerce dile getirilerek, soruşturmanın derinleştirildiği gözlendi. Kamyon şöförünün:”Birazdan bir kamyon daha gelecek” şeklindeki ifadeleri kapsamında, gelecek olan diğer kamyon beklendi. Ancak, ikinci ve daha sonrasında gelmesi beklenen kamyonlar bir türlü gelmedi!

* Atıkların muhteviyatı araştırılacak

Olay yerinde çevre ekiplerince yapılan ilk belirlemelerde; çöplük alanına bırakılan kömür tozuna benzer bir maddenin aralarında ayrıca kâğıt atıkları gibi, bazı farklı atıkların gözlendiği, firma yetkililerinin, bu farklı maddelerin, “kömür tozunun uçmaması için aralara konulduğunu” belirttikleri şeklinde yorumladıkları bildirildi. Öte yandan; olay yerinde araştırmalar yapan Kırklareli İl Çevre Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, daha sonra da, belirlenen alanlarda kepçe ile yapılacak kazılar ile kömür tozuna benzer bu atıkların altında, kamufle edilerek saklanan başkaca kimyasal maddelerin ve atıkların bulunup bulunmadığını araştıracakları, böyle bir durum söz konusu ise, atıkların muhteviyatlarının ne olduğu ve hangi fabrikaya ait olduğunun belirleneceği ifade edildi.

* Atık boşaltma işlemi neden gece geç saatlerde yapılıyordu?!

Gecenin geç saatlerinde, her akşam ve ağır tonajlı kamyonlarla yapılan bu atık boşaltma işlemi ile ilgili olarak polisin ve çevre yetkililerinin, kamyon sürücüsü ve firma yetkililerine:”Neden özellikle bu çöplük seçildi? Özellikle neden geç saatlerde atık boşaltma işlemi yapılıyordu? Atıkları nereden alıyordunuz? Atıkları taşıyan kamyonda, yük ile ilgili irsaliye ve evraklar neden yoktu?” şeklinde soruların sorulduğu gözlendi. Araç sürücüsünün, neden geç saatlerde faaliyetin yapıldığı şeklindeki soruya:”Gündüz kamyonun başka işleri vardı. Gece boş kalınca geldim. Bu benim ilk seferimdi.”dediği belirlendi.

* Kamyon sürücüsü ile firma yetkilileri polis karakoluna götürüldü

Operasyon esnasında olay yerinde bulunan ve bir kömür firmasına ait olduğu belirlenen kamyonun sürücüsü ve olay yerine gelen firma yetkilileri, Polis karakoluna götürülerek, sorguya alındılar. Gece geç saatlere kadar süren operasyon ve sorgulama işlemlerini olay yerinde takip eden haber ekibimiz, karakol sorgulamalarının yapıldığı esnada ilçeden ayrıldı.

* Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz

Yapılan bir ihbar sonucunda düzenlenen operasyon ve araştırmalarla ilgili gelişmeleri takip etmeyi sürdüreceğiz. Polis ve çevre müdürlüğü yetkililerince aynı iddialar çerçevesinde yapılacak araştırmalarla ilgili olarak ta, kamuoyunun rahatlaması açısından, gelişmeleri ve sonuçlarını gazetemizde yansıtmaya devam edeceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here