Pınarhisar Belediyesi yaklaşık 150 hayvanı kısırlaştırdı

14
Kırklareli’nin Pınarhisar Belediyesi’nin katkılarıyla Pınarhisar’a gelen Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Aracı’nda yaklaşık 150 hayvan kısırlaştırıldı.
HABER MERKEZİ
Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 3 yıldır yılda 2 kez Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Aracı’nı Pınarhisar’a getirerek hem sokak hayvanlarını hem de ilçe merkezinden ve köylerden getirilen köpek ve kedileri ücretsiz olarak kısırlaştırıyoruz. Fakat her geçen yıl ilçe merkezinde kısırlaştırılmak için yakalanan sokak hayvanları sayısı artıyor. Köylerden ilçeye getirilerek bırakılan köpek sayısı çok fazla. Vatandaştan duyarlı olmasını ve ilçe merkezine hayvanlarını başıboş bir şekilde bırakmamasını istiyoruz” dedi.
* “Köylerdeki hayvanları İl Özel İdaresi kısırlaştırmalı”
İlçeye bağlı köylerden de çok fazla sayıda sahipli köpek getirilerek kısırlaştırıldığını belirten Belediye Başkanı Cingöz; “Aslında köylerdeki hayvanları kısırlaştırmak bizim işimiz değil. Ama hayvanını kısırlaştırmak için gelen vatandaşı da geri çeviremiyoruz. Köylerdeki hayvanları kısırlaştırmak için İl Özel İdaresi çalışma yapmalı. İl Özel İdaresi bu çalışmayı yaptığı taktirde köylerden getirilip ilçe merkezine başıboş bir şekilde bırakılan köpek sayısında da azalma olacaktır” şeklinde konuştu.
* “Hijyenik ortanda ve hayvana acı çektirmeden kısırlaştırma yapıyoruz”
Hayvanları kısırlaştırma işlemini titizlikle yaptıklarını belirten Veteriner Hekimler Buğra Çalışkan ve Murat Şahin yaptıkları açıklamada; “Biz aracımızla talep edilen her hayvan yerde kısırlaştırma çalışması yapıyoruz. Pınarhisar’a geçen yılda gelmiştik. Pınarhisar’da Sokak Hayvanı sayısının azalmasını bekliyorduk ama köylerden bırakılan hayvanlar nedeniyle artış olduğunu gördük. Hayvanları hijyenik ortamda Anestezi tekniği ile acısız bir şekilde kısırlaştırıyor, kısırlaştırdığımız hayvana numaralı küpe takıyor ve kendisine gelene kadar müşahede altında tutuyoruz. Daha sonra sokak hayvanı ise yakaladığımız yere yakın bir bölgeye bırakıyor, sahipli ise sahibine sağ salim teslim ediyoruz. Kısırlaştırmanın yanı sıra köpeklere kuduz aşısı ve paraziter yapıyoruz” dediler.
Gazetemizin de bünyesinde bulunduğu Cankurt Gazeteciliğin Genel Koordinatörü Yasin Şendir’de çalışmaları yakından takip etti. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here