Pınarhisar Bal Üreticileri’nden bir projeye daha imza

13
* Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği ile Karnobat Belediyesi 140 bin Euro’luk projeye Tarihi Dibek Kahvesi’nde imza atarak tarihe not düştüler.
HABER MERKEZİ
22. Nisan 2013 Pazartesi günü Pınarhisar Bal Üreticiler Birliği Başkanı A. Osman Çalık, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bulgaristan Karnobat Belediye Başkanı Georgi Dimitrov, Belediye Başkan Yardımcısı Selyo Bayçev, Belediye Sekreteri, AB Proje Koordinatörü Kremena Krasirova ile Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği Başkanlık binasında proje için bir araya gelmişlerdi.  
Bulgaristan Karnobat ekibi ile Bal Üreticileri Birliği Belediye Toplantı Salonu’nda ilk toplantılarının ardından Pınarhisar Balı’nın üretiminin hijyenik ortamda Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmesi ve ambalajlanması, Pınarhisar Balı olarak patent alınması, balın tanıtımı, satış,  reklam ve pazarlamasının medyada da geniş olarak yer bulmasının sağlanması için proje yazılması konusunda mutabakata varmışlardı.
Projenin Nisan 2013 ayı sonuna kadar hayata geçirilmesi için gerekli çalışma prosedürünün  Pınarhisar Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Tuncay Efendioğlu ve Bulgaristan Karnobat Belediyesi Sekreteri, AB Koordinatörü Kremena Krasirova tarafından karşılıklı bilgi alışverişi sağlanarak süratle hazırlanmasına karar verilmişti.
1 hafta gibi kısa bir sürede hazırlık ve yazılım çalışmaları sona eren Ortak AB Projesi Pınarhisar Bal Üreticiler Birliği Başkanı A.Osman Çalık ve Bulgaristan Karnobat Belediye Başkanı Georgi Dimitrov arasında 29 Nisan Pazartesi günü Kırklareli’de, 200 yıllık bir Tarihe sahip  Dibek Kahvesinde imza altına alınarak  Tarihe not düşüldü. 
Pınarhisar Balının modern makineler kullanılarak Hijyenik ortamda el değmeden üretiminin gerçekleştirilmesi,  Avrupa standartlarına göre paketleme işlemi yapılması ve üretilen bala tescil alınarak markalaşmanın hedeflendiği 140 bin Euro’luk ortak projede, 70 bin Euro’yu Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği,  kalan 70 bin Euro’ da Karnobat Belediyesi alacak.
Ortak AB projesi için karşılıklı imzalar atıldıktan sonra Bulgaristan Karnobat Belediye Başkanı Georgi Dimitrov gazetemize şu açıklamalarda bulundu: 
 “ İki Ülke arasında imzalanan bu projeyle bir ortaklık sağladık. Bu sayede Karnobat’la, Pınarhisar arasında iş birliğinin yanı sıra karşılıklı dostluğun ve kardeşliğinde temelleri atılmış oldu.  Başkan A.Osman Çalık Pınarhisar’da bizleri çok güzel ağırladı en kısa zamanda bizde kendilerini Bulgaristan’da konuk etmek istiyoruz.”
Pınarhisar Bal Üreticiler Birliği Başkanı A.Osman Çalık’ta imza sonrası şunları söyledi;
“Başkan Georgi Dimitrov’un sıcaklığı ve samimiyeti bizleri de çok memnun etti. Gerçekten de iş birliğiyle birlikte aramızda bir dostluğun meydana gelmesi çok güzel. Bu dostluk ve kardeşliğin devam etmesi için kendileriyle ilişkilerimizi pekiştireceğiz. Nazik davetlerine katılacağız ve bizde onları her zaman ağırlamaya hazırız. Projeden elde edeceğimiz 70 bin Euro ile Tarihi Pınarhisar Balı’nı markalaştırıp Avrupa’ya taşımayı hedefliyoruz. Tarihte Osmanlı Mutfağı’nın vazgeçilmezi olan Pınarhisar Balı inşallah bundan sonra da Avrupa’ya taşınarak onlarında vazgeçilmezi olacak.” (Faruk Ceylan)
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here