Pilot olamayınca model uçak yapmayı öğrendi

24
Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, çocukluğundan bu yana pilot olmayı hayal eden genç, bu düşünü model gerçekleştiremeyince model uçak yapmayı öğrendi.


     Elmalı köyünde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan Muharrem Çakır (26), yaptığı açıklamada, uçaklara büyük ilgi duyduğunu söyledi.
     Çocukluğunda pilot olmayı hayal ettiğini ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle bunu gerçekleştiremediğini ifade eden Çakır, ”Çocukluğumda kağıtlara uçak resimleri çizerek pilot olmayı hayat ederdim ancak bu düşümü gerçekleştiremedim. Daha sonra bu çizdiğim uçak modellerinden ağaca şekil vererek küçük uçaklar yapabileceğimi düşündüm ve ilk uçağımı yaptım” dedi.
     Ihlamur ve kavak ağaçlarının dallarını model uçak yapımında kullandığını belirten Çakır, ufak tornavida yardımıyla şekillendirdiği uçak parçalarını bir bütün haline getirdiğini söyledi.
     Model uçak yapmaktan mutluluk duyduğunu bildiren Çakır, ”Uçaklara çocukluğumdan bu yana büyük ilgim var ama şimdiye kadar uçağın yanından bile geçmedim. Uzun zamandır bu işle uğraşıyorum. Yapacağım model uçağın önce bir mimar gibi projesini çiziyor, en ince ayrıntısına kadar her parçasını tasarlıyorum” diye konuştu.
     Muharrem Çakır’ın babası Hasan Çakır da oğlunun çocukluğunda köyün üzerinden bir uçak geçerken hızlıca evden çıkarak en iyi görebileceği yerden uçağı izlediğini söyledi.
     Bu ilgisinden dolayı önce resimlerini çizmeye başladığı uçakların şimdi maketini yaptığını ifade eden Çakır, oğlunun bu yeteneğiyle gurur duyduklarını belirtti.
     Çakır, oğlunun pervaneli yaptığı bir model uçağı evlerinin çatısına monte ettiğini, rüzgarın yönünü uçağa bakarak takip ettiklerini kaydetti. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.