Peynir Altı Suyu ekonomiye geri kazandırılacak

12
Arıtılamayan ve deşarj edilemeyen bir atık su türü olan peynir altı suyu, Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ve Karalar Süt Ürünleri’nin projesiyle ekonomimize geri kazandırılıyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de faaliyet gösteren Karalar Süt Ürünleri, peynir altı suyunu işleyen bir geri dönüşüm tesisi kurarak kozmetik ve hayvan yemi sektörünün hammaddesi olan bioethanol ürününü üretecek. 
Yaklaşık % 30’u Trakya Kalkınma Ajansı 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında finanse edilen Karalar Süt Ürünleri’ne ait ‘Peynir altı suyunun geri kazanımı’ projesi bölgede bir ilk olma özelliği taşıyor. Trakya’da çevreye duyarlı üretim sürecinin kurgulanması, gıda yan ürünlerine ilişkin ticari faaliyetlere ivme kazandırılması, sektörde istihdam olanaklarının artırılması gibi amaçlara yönelik olarak geliştirilen proje 1 milyon 209 bin TL bütçeye sahip bulunuyor. 337 bin TL’lik bölümü Trakya Kalkınma Ajansı’nca hibe desteği olarak karşılanan proje ile alınacak geri dönüşüm hattı sayesinde günde 80 ton peynir altı suyu üretilmesi planlanıyor. Geri dönüşüm süreci sonunda elde edilecek bioethanol’ün kozmetik ve hayvan yemi sektörlerine pazarlanması amaçlanıyor.  
Geri dönüşüm hattının kurulması ile 10 kişilik bir istihdam oluşturacak olan Karalar Süt Ürünlerinin projesi, gıda işleme konusunda bölge üreticilerinin ufkunu açacak bir çalışma olarak dikkat çekiyor. Projenin sona ermesi ile bölgede yoğun biçimde faaliyetlerine devam eden süt işleme tesislerinin peynir altı suyu yönetimi sorununun ortadan kalkması hedefleniyor. Böylelikle peynir altı suyundan kaynaklı çevresel sorunların büyük ölçüde giderilmesi bekleniyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here