Perşembe günü çıkacak mantının siparişi pazartesi günü geliyor

5
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede bir işletmeci, valilik tarafından yayımlanan
”Kırklareli Mutfağı” kitabında yer alan yöresel yemeklerinden birini,
haftada bir gün hazırlayarak, müşterilerine sunuyor.

Sicilya Pizza işletmesinin sahibi Cumhur Perçimli, geçmiş zamanda sulu ve yağlı olarak yapılan mantıyı kendisinin tereyağlı yaptığını belirtti.
Perçimli, her perşembe günü hazırladığı tereyağlı Kırklareli Mutfağı kitabında yer alan, “Boşnak mantısı” halk dilinde ise gacal mantısına yoğun ilgi gösterildiğini ifade ederek;
“Annelerimiz evlerde mantıyı sulu ve yağlı yaparlardı. Ancak biz daha lezzetli olduğundan dolayı tereyağlı yapıyoruz. Müşterilerimiz tereyağlı yapılan mantıyı lezzetle tüketiyorlar. Kırklareli Valiliği tarafından yayınlanan Kırklareli Üniversitesi öğretim görevlisi Ali Çakır tarafından hazırlanan kitaptan aldığım tariflerle de haftanın belirli günlerinde yöresel yemekler yapıyorum. Kırklareli halkı bu yemekleri çok sevdi. Bazı vatandaşlarımız ise bu yemekleri özlemle tüketiyor. Bu işi yapmaktan çok mutluyum.
Yaptığımız mantının porsiyonunu 7,5 liradan veriyoruz. Ancak mantıyı sipariş usulü ile yapıyoruz. Müşterilerimiz perşembe günü çıkaracağımız mantının siparişini pazartesi günü veriyor. Bizde ona göre mantı yapıyoruz. Perşembe gününü mantı günü olarak belirlemek istiyorum. Perşembe günleri ortalama 20 porsiyon mantı tüketiliyor. Yemek kitabını hazırlayan Çakır ve kitabı yayına verilmesinde emeği geçen herkesi lokantamıza bekliyoruz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here