Pehlivanköy’ün ihtiyaç ve sorunları masaya yatırıldı

15
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu tarafından ilk olarak Pınarhisar ve Vize İlçelerinde yapılan İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları konulu toplantılara Pehlivanköy İlçesinde devam edildi.


HABER MERKEZİ

İlçelerin problemlerini yerinde dinleyip çözüm yolu bulmak, ilgili daire müdürlerinin de ilçelerin ihtiyaçlarını bulundukları ilçede aktarabilmek ve vatandaşlarında anında soru sorabilmeleri amacıyla Vali Aydoğdu tarafından düzenlen İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları konulu toplantılarına 18 Şubat 2010 Perşembe günü Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıyla Pehlivanköy İlçesinde devam edildi.
Vali Aydoğdu, toplantıda yaptığı konuşmasında, ilçelerin ihtiyaç ve sorunlarını giderebilmek için bu toplantıların yapıldığını ve bu toplantıların tüm ilçelerde yapılarak, bütün ilçelerin ihtiyaç ve sorunlarının karşılanacağını belirterek;
“Çok sevgili Pehlivanköylüler. Kıymetli muhtarlarımız, saygıdeğer mesai arkadaşlarım. İlçelerimizin sorunlarını hem yerinde görelim, hem de İl Müdürü arkadaşlarımızla 2010 yılı yatırım programımızı paylaşalım, istişare edelim ve onların bizlere sorup anlatacaklarını dinleyebilmek için bütün ilçelerimizi geziyoruz.  Bunu bütün ilçelerimizde devam ettireceğiz” dedi.
Eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, karayollarından yer altı sularına kadar her konuda konuşulan toplantıda, kurum müdürleri tek tek kürsüye çıkarak Pehlivanköy İlçesi’ne ait kendi birimlerindeki ihtiyaç ve sorunlarını anlattı.
Toplantı sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Vali Aydoğdu;
“Toplantımızda ön plana çıkan şeyler, çevre. Pehlivanköy de bir çevre hassasiyeti var. Tabi Ergene’nin en çok hışmına uğrayan ilçemiz bizim. Çünkü Pehlivanköy coğrafi konum itibarıyla bütün imkanları tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuş. Ergene’de Pehlivanköy’ü ortadan ikiye bölüyor.
Ergene Nehri, Türkiye’nin geneline bakıldığında kirlilik bakımından dünyaya emsal gösterilecek bir kirliliği yaşıyoruz. Çözümü tabiî ki mutlaka olacak ama yılların birimi bir şey. İnşallah Ergene’nin berrak bir şekilde aktığını hepimiz tekrar göreceğiz.
Ülke olarak, millet olarak çevre konusunda bugün geldiğimiz noktaya, yaşaya yaşaya öğrene öğrene geldik.  Ama Avrupa ülkelerine baktığımız zaman çevre açısından bir çoğundan iyi bir noktadayız. Çevre konusunda, hassasiyetinde bir çok Avrupa ülkesinin de önündeyiz. Temiz bir doğaya, çevreye sahibiz. Sorununuz sanayileşmeye geç intikal ettik. Sanayileşme ile birlikte düzgün şehirler kuramadık. Çünkü her şeyi bir arada yaptık biz. Türkiye’nin %80’ini evin,i barkını bırakıp başka yerlere yerleşti. Ülkenin %80’ini göçtü. 1940’larda 50’lerde Türkiye’de, köyde yaşayanın oranı şehre göre %75’e 25 ti. Türkiye’nin büyük çoğunluğu köyde yaşıyordu. Bugün ile karşıladığımızda köyden şehre göçtü. Hem bu sorunu yaşayacaksınız. Hem sanayileşeceksiniz, hem üretim ve tüketim kalıpları değişecek ve yinede bu sanayileşme ve şehirleşme sürecini çok sağlıklı olmasa da diğer Avrupa ülkelerine göre büyük bir sıkıntı yaşamadan gerçekleştirdik” dedi.
Toplantıya Vali Cengiz Aydoğdu başta olmak üzere, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Pehlivanköy Kaymakam Vekili Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Kamu Kurum Müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlar katıldı.
Pehlivanköy İlçesinde düzenlenen Toplantının ardından Vali Aydoğdu ve beraberindekiler, İş-Kur, Pehlivanköy Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan, Meslek Edinme Kurslarının sertifika törenine katılarak, kursiyerlere sertifikalarını verdiler.
Vali Aydoğdu ve beraberindekiler daha sonra İlçeyi gezerek Pehlivanköy Çok Programlı Lisesi’ni ziyaret ettiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.