“Pehlivan” yarışa hazır

14
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tasarım Proje Topluluğu öğrencilerinin ürettiği "Pehlivan" adlı güneş enerjili elektrikli araç, Edirne’yi Formula-G Yarışı’nda temsil edecek.
HABER MERKEZİ
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tasarım Proje Topluluğu öğrencilerinin ürettiği "Pehlivan" adlı güneş enerjili elektrikli araç, Edirne’yi Formula-G Yarışı’nda temsil edecek.
Takım kaptanı ve aracın sürücüsü Ali Deroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Pehlivan"ın, katılacağı TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışın İzmir Körfez pistinde yapılacağını söyledi.
Pehlivan Solar Team Takımı’nın aracının, 4 akademik danışman, elektrik ve elektronik, bilgisayar ve makine mühendisliğinden 20 öğrencinin çalışmalarıyla, büyük zorluklarla 8 ayda tamamladığını belirten Dereoğlu; “Aracımızın motor, panel ve batarya hariç tamamı kendi üretimimiz. Motorumuz, panelimiz ve bataryamız Türkiye’de ciddi rekabet yaratacak kalitededir. Aracımıza güveniyoruz. Aracımızın ismi ‘pehlivan’, Edirne’ye yakışır ve Edirne’yi simgeleyen bir araç. Rakiplerimize bu korkuyu, bu çekingenliği hissettirmeye başladık, çünkü iddialı bir araç hazırladık" dedi.
Dereoğlu, araçlarının hesaplarına göre, 75 kilometre hızla ilerleyeceğini söyledi. Aracın süspansiyonları ve yürüyen aksamının belirli standartlar gözetilerek yapıldığını, otomobilin şase ve elektrik aksamının tamamen topluluk öğrencileri tarafından üretildiğini ifade eden Deroğlu, şöyle devam etti:
"Tabii aracı ortaya çıkartırken maddi destekler de gerekti. Bunları sponsorlarımız aracılığıyla giderdik. Aracımız güneş enerjisiyle çalışan, batarya destekli bir elektrikli araçtır. TÜBİTAK’ın belirlediği kurallar gereğince 1 kilovat/saatlik bir batarya kapasitemiz var. Biz bu batarya kapasitesiyle ve yarış koşullarını göz önünde bulundurarak, 46 dakika aracımızı batarya destekli yürüteceğiz. Bataryamız yarış sırasında bir yandan eksilirken, güneş enerjisiyle de dolacaktır."
Deroğlu,190 kilogramlık aracın 110 bin liraya mal olduğunu kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here