Pazarın en pahalı ve en faydalı ürünü “Karakovan Balı”

18
Kırklareli merkez ilçede kurulan Cumartesi Pazarı’nın bu haftaki en dikkat çeken ve en pahallı ürünü “Karakovan Balı” oldu. 
Yoğuntaş Yaylası’nda ürettiği balın kilosunun 40 Lira olduğunu belirten Fedai Akcan…..
  
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede kurulan Cumartesi Pazarı’nın bu haftaki en dikkat çeken ve en pahallı ürünü “Karakovan Balı” oldu. 
Yoğuntaş Yaylası’nda ürettiği balın kilosunun 40 Lira olduğunu belirten Fedai Akcan gerçek bal fiyatının 5-10 lira olamayacağını dile getirirken özellikle bu fiyatlardan satılan ürünlere rağbet edilmemesi konusunda tüketiciyi uyardı ve gerçek bal konusunda şunları kaydetti:
“Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır. Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Gerçek bal çok tatlı değildir, koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır. Gerçek bal ağza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tat olur. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur, dayanıklıdır geç yanar, glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir. Sonuçta gerçek bal, arının doğadan tamamen kendi çabalarıyla en saf halde toplayıp kendi enzimleriyle midesinde üretmiş olduğu bir gıda maddesidir. Oysa glikozlu bal, arı kovanının içine yerleştirilen glikoz-şeker şerbetini arının emmesi ve bunu bala çevirmesinden ibarettir. Buradan anlaşılacağı üzere, gerçek bal ile katkılı balın hem fiyat hem de besin değeri olarak karşılaştırmasını yapmak çok yanlıştır.” (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.