Pazar’da hareketlilik var

8
Kırklareli merkez Karaca İbrahim Mahallesinde kurulan Cumartesi Pazarında bu hafta geçtiğimiz haftalara nazaran hareketlilik hâkimdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez Karaca İbrahim Mahallesinde kurulan Cumartesi Pazarında bu hafta geçtiğimiz haftalara nazaran hareketlilik hâkimdi. Ancak buna rağmen pazarcı esnafı vatandaşların her şeyde pazarlık yapmalarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Pazarda bu hafta sonu kışlık için yapılan hazırlıktan dolayı özellikle domates, Kırmızıbiber tezgâhlarında yoğunluk yaşanması göze çarptı. Fiyatların gündüz ve öğlen vakitlerine kadar 1-1,5 lira ortalama ile satılması ve akşamüstüne doğru 75-50 kuruş arasında bir fiyatla satılması dikkat çekti.
“Fiyatları sabit tutmalıyız”
Durum böyle olunca da hem üreticilik hem pazarcılık yapanlar sıkıntı yaşadıkları şu şekilde dile getirdiler: “Pazarcılık yapan arkadaşların sabah başka akşamüstü başka fiyat uygulamaları doğru değil. Bu şekilde yapıldığı için vatandaşımız tereddüt yaşıyor ve akşamüstü olmasını bekliyor. Bu doğru bir davranış değil çünkü sabah alışveriş yapmış olan vatandaşlara resmen kazık atılmış oluyor. Fiyatları sabit bir şekilde tutulması gerekiyor. Bizler bir günde bu ürünleri piyasaya çıkarmıyoruz. Aylarca bir sene boyunca emek sarf ediyoruz ve burada satmaya çalışıyoruz yazık değimli. Pazarcıyla vatandaş durum böyle olunca karşı karşıya geliyor. Bizlere hesap soran insanlar geliyor sabah böyle akşamüstü neden böyle diye? Bunun cevabını nasıl verebilirsin bu yüzden arkadaşlarımızdan rica ediyoruz ki herkese ve her saatte aynı fiyatları korumalıdır” dediler.  
“Pazarcılık sabır işi”
Cumartesi pazarı esnaflarından otuz seneden beri pazarcılık yapan ve tarım ile uğraşan Kavakdere’den Tahsin Belen konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Yaklaşık olarak otuz seneden beri Babamızdan Dedemizden gördüğümüz işleri yapıyoruz. Ben Kavakdereliyim bizim arazimiz taşlık bir arazi en iyi şekilde yetişen ürün Karpuz. Bende senelerden beri bu işle uğraşıyorum. Bizim tek sorunumuz sulama yönünden 1-1,5 kilometrelik bir yerden su getirerek yapıyoruz. İşimiz kolay değil ancak yapacak başka bir işimiz yok. Her ürünün ücreti farklı ancak yok pahasına satılan şeylere kızıyorum. 25 kuruşa 30 kuruşa karpuz olmaz olmamalı. Bunu bu şekilde satan kişinin kar etme gibi bir şansı yok. Yazık günah verilen emeğe. Çalış çabala 25 kuruşa sat bunu kabul edemiyorum. Bu seneye gelince çok şükür ki iyi diyebilirim. Bu işler sabır işi. Bugün olmadı ucuza vereyim diye bir şey olamaz emeğe yazık diyorum. Beş liralık bir malı iki, üç liraya satamazsın. İnsanları bu yönde alıştırınca her üründe pazarlık yapmaya çalışıyorlar. Yazık günah vallah. Her işin bir fiyatı ve ücreti var bunun altına düşmek akıl işi değil. Bunu iyi analiz etmek gerekir. Birde olduğu yerden bu işi satmaya çalışanlar var bu daha da kötü. Çekiyor Kahvenin önüne günlerce bekliyor. Bu olmaz gezeceksin dolaşacaksın ve araştıracaksın. Malın alıcıları mutlaka bulunur” dedi.
                                                                                             Serkan Koçtürk

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here