Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım Kapalı Pazar Yeri ile ilgili açıklamalarda bulundu

30
Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım Kapalı Pazar Yeri ile ilgili açıklamalarda bulundu

Ilimizin artık yılan hikayesine dönen Kapalı Pazar Yeri projesi, zaman geçtikçe proje halinden çıkarak söylenti haline geldi, dedikoduya döndü, hayalleşti. Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın bu konuda halen bir girişim yapmamış olması da, hem vatandaşların, hem de pazarcı esnafının tepkisine maruz kalmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak yetkili ağızlardan biri olan Kırklareli Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım ile görüşen muhabirlerimiz, Kapalı Pazar Yeri projesinin son durumu hakkında bilgi aldı.

Resul Yıldırım Kapalı Pazar Yeri’nin ilimiz için mutlak bir ihtiyaç olduğunu tekrarlayarak, gazetemize şunları söyledi: “Pazar yerimizin mevcut hali artık bir kaos ve çile halini almış durumdadır. Vatandaşlarımızın ve esnaf arkadaşlarımızın, bu konuda uzun zamandır büyük bir beklenti içinde olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu beklentiler ışığında her iki tarafın da katlandığı sıkıntı ve zorluklar, gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Muhakkak ki Belediye Başkanlığı’mızın bu konuda uzun bir süredir düşünceleri ve çalışmaları vardır.

Ben her fırsatta, sayın başkanımıza konuyla ilgili değerlendirmeleri, hem bir esnaf gözüyle, hem de bir vatandaş gözüyle enine boyuna anlatmaktayım. Kendisi de şu anki pazar yerinde yaşanılan olumsuz şartların birebir farkındadır. Belediye Başkanı’mız sözünün arkasında duran ve verdiği sözler doğrultusunda, halihazırdaki imkanları planlı bir şekilde koordine edecek, zamanı geldiğinde yapılması gerekenleri de hiç beklemeden uygulayacak bir insandır. Bu nedenle Kapalı Pazar Yeri projesinin, mümkün olan en uygun zamanda hayata geçirilmesine başlanacaktır.”

Şubat ayında görüşmelerimiz tekrar başlayacak

Projeyle ilgili olarak bugüne kadar birçok değerlendirmenin yapıldığını kaydeden Resul Yıldırım, taslak aşamasının bitirilmesine yönelik olarak, yeni yılın Şubat ayında Kapalı Pazar Yeri ile ilgili görüşmelerin yoğun bir şekilde tekrar başlayacağını kaydetti. Yıldırım, “Şu anda pazarcı esnafımızın ticari anlamda sıkıntıları sürüyor. Gelir az, gider fazla. Bunun pazaryerindeki şartlarla da büyük bağlantısı var. Bizim amacımız; esnafımızın bu durumunu da gözönünde bulundurup, onları bu şartlardan kurtararak; ferah, düzenli, sistemli bir yapıda, bizim de katkımız olacak şekilde buluşturmaktır. Daha önceleri de söylemiş olduğum cümleyi tekrar hatırlatırsam diyeceğim şu olur.

Kapalı Pazar Yeri kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Burasının hayata geçmesi durumunda esnafımızın satışı ve halkın alışveriş yapması kolaylaşacak, bu da pazarcı esnafımızın ekonomik olarak düze çıkmasına vesile olacaktır. Daha önceden yapılan fikir alışverişi ve teknik görüşmelerden çıkan sonuçlar, ekonomik kriz nedeniyle bir müddet askıya alınsa da, belediyenin yapmak istediği en geçerli ve büyük projelerin başında bu gelmektedir. Belediyenin ekonomik güçlenmesi, yeterli seviyeye ulaştığında projeyle ilgili fiziki hazırlıklar başlayacaktır.” dedi.

Şubat ayında tekrar yoğunlaşacak olan Kapalı Pazar Yeri görüşmelerinde, her açıdan makul bir projenin etüdünü yapacaklarını ifade eden Yıldırım, en büyük beklentilerinin esnafın mağdur olmayacağı, dışardan gelen esnafları da içinde barındıracak bir plan düzeyi olduğunu söyleyerek, “Amaç, bütünlük içerisinde bir proje hazırlanması ve belli bir düzenin sağlanmasıdır.” dedi.

Kapalı Pazar Yeri’nin yapılmasının düşünüldüğü süprügeciler sitesindeki çelişkili durumları da hatırlattığımız Yıldırım, “Kastettiğiniz çelişkilerden anladığım, bazı süpürgecilerin tekrar orada faaliyete geçmesi ve ikinci el otomobil firmalarının o bölgeye taşınması. Şu anki mevcut durum geçici bir çözümlemeden ibarettir. Proje yapım aşamasına geçtiğinde, gerekli düzenleme en uygun şekilde rayına oturacaktır” dedi.

Belediye’nin beş sene önce programına aldığı Kapalı Pazar yeri hala yapılamadı

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, 17 Mayıs 2005 tarihinde gazetemize yaptığı açıklamada,  Kapalı Pazar Yeri yapmayı düşündüklerini ve bunu 2006 yılı projeleri arasına aldıklarını söylemişti. Başkan Çağlayan, “Kafamızda düşündüğümüz birkaç yer var ama, tam olarak netlik kazanmış değil. Ancak mutlak surette yapacağız, bunu 2006 yılı programına dahil etmiş bulunmaktayız.” diye beyanatta bulunmuştu.

O günden bugüne yaklaşık 5 yıllık bir zaman dilimi geçti fakat, Kapalı Pazar Yeri projesinin sadece yeri belirlenebildi. Ilçelerimizin çoktan kavuştuğu Kapalı Pazar Yeri’ne, Kırklareli’ndeki pazarcılarımızın da eninde sonunda kavuşacağı kesin. Kış şartları ağırlaştıkça okurlarımız, Kırklareli halkının da paylaştığı çilenin ne zaman biteceğini daha çok sormaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here