Pazarcı esnafının ortak derdi marketler

18
* Kırklareli Pazarcı esnaflarından Ali Alsancak; “Vatandaşta canlı para yok”
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede her hafta Çarşamba günü kurulan Çarşamba Pazarı esnaflarından Ali Alsancak vatandaşta canlı para olmadığını bu yüzden vatandaşın marketlere yönelik kredi kartı ile alış veriş yaptığına dikkat çekerek şunları söyledi;
“Vatandaşımızda sıcak nakit para yok durum böyle olunca vatandaş kredi kartlarına yükleniyor. Biz pazarcı esnaflarında kredi kartı olmadığı için vatandaşımız marketlerden alış veriş yapıyor. Aybaşı geldiğinde maaşını kredi kartlarına yatırıyor ve bu kısır döngü böyle devam ediyor.  Çarşamba Pazarı büyük bir pazar olduğu için köylü vatandaşımız geliyor. Köylü vatandaşımızda bizden alış veriş yapmasa tezgâh açacak durumumuz olmayacak ” dedi.
* “Pazarcı esnafının durumu vahim”
Çarşamba ve Cumartesi günleri Kırklareli merkez ilçede pazarcılık esnafı yapan Muammer İkizkaya büyük marketlerin pazarcı esnafa zor günler yaşattığına dikkat çekerek şunları söyledi;
“Büyük marketler ilimizde Çarşamba ve Cumartesi günü kurulan halk pazarları gününde indirim ve halk günü yaparak vatandaşın pazardan alış veriş yapmasını engelliyor. Bu marketler neden haftanın diğer günlerinde halk günü yapmıyor da çarşamba ve cumartesi günü yapıyor? Bu durum biz pazarcı esnafını olumsuz yönde etkiliyor.  Önceki senelerde Çarşamba pazarında yemek yemeye zaman bulamıyorduk şimdi ise pazara gelen vatandaş sadece geziyor alış veriş yapmıyor” dedi.
Pazara alış verişe çıkan vatandaş alış veriş yapmadan önce tezgâhlarda bulunan ürünleri dikkatle inceledi. Bu hafta Pazar yerinde;  Domates kilosu 1.50TL, Salatalık kilosu 1.50 TL, Patlıcan kilosu 2 TL, Taze Fasulye kilosu 1.50 TL, Bezelye kilosu 2 TL, Patates kilosu 1 TL, Soğan kilosu 0.50 TL, Marul adedi 1 TL, Limon tanesi 0.50 TL, Şeftali kilosu 2 TL, Kayısı kilosu 2 TL, Elma kilosu 2 TL’den satışa sunuldu. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here