Pazarcı esnafı zor durumda

15
Kırklareli Şehir Terminali’nin arka tarafında Karacaubrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı bayram haftası olmasına rağmen durgun bir alışveriş günü geçirdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Şehir Terminali’nin arka tarafında Karacaubrahim Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarı bayram haftası olmasına rağmen durgun bir alışveriş günü geçirdi.
Ramazan Ayı’nın başlaması ile birlikte ilk hafta hariç geri kalan 3 haftalık bölümde pazarcının keyfi iyiden iyiye kaçmaya başladı. Ramazandan önce son Cumartesi Pazarı olmasına karşın büyük bir durgunluğun olduğu gözle görülür bir şekilde ortada idi. Sabah saatlerinde hazırlıklarını tamamlayarak müşterilerini beklemeye başlayan pazarcı esnafının hazırladığı tezgâhlarda renkli görüntüler hâkimdi. Bunca hazırlığa rağmen vatandaşların tezgâhlara ilgisiz kalması pazarcı esnafının moralini bozdu. Bazı esnaflar siftah bile yapamadıklarını belirterek durgunluktan dert yandı.  Sadece konfeksiyoncular da ve şekerlemecilerin önlerinde yoğunlaşmalar oluştu. Yiyecek kısımlarında işe işlerin düşük olmasından dolayı esnafın moralinin bir hayli düşük olduğu yüzlerinden belli oluyordu.
* “AVM’ler işlerimizin düşmesinin en büyük sebebi”
Senelerden beri pazarcılık yapan Aydın Er işlerin her gün kötüye gittiğini söyleyerek; “Senelerden beri pazarcılık ile uğraşıyorum. Her sene bir adım daha geriye gidiyoruz. Piyasa zaten durgun ama en azında Bayramlarda seyranlarda hareketlilik oluyordu şimdi buda kalmadı. Ortamı görüyorsunuz insan olsa da bizim için yok denilecek kadar az bu kadar insan. Bizim en büyük sorunumuz AVM’ler onlarla rekabet etme şansımız hiç yok. Büyük ve isim yapmış olan alışveriş merkezleri piyasayı çok etkiliyor. Rakamlarla bildikleri gibi oynuyorlar. Çünkü onlar bir malzemeyi tonlarca alırken biz kilo hesabı yapıyor. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.
* “Kapalı Pazaryeri çare olur”
Bir diğer pazarcılık ile uğraşan isimlerden Selçuk Tuna ise genel durum hakkında şunları kaydetti:
“Bu aslında son zamanlarda alışık olduğumuz bir durum. Gün geçtikçe Pazara gelen insan sayısı azalıyor. Piyasalar çok durgun ve sakin. Bayramlar en çok konfeksiyonculuk yapan ve şekerleme satan arkadaşlarımızın işine yarıyor diğerlerinde ise fazla yoğunluk olmaz. Birde senelerden beri konuşulan kapalı Pazar yeri projesi var. Kendi düşünceme göre olumlu bir proje. Ancak iyi düşünülmesi ve iyi tasarlanması gereken bir durum bu. Herkesin düşüncesi kendine Pazar yerindeki arkadaşlarımız bir kısmı istekli kapalı Pazar yeri konusunda bir kısmı ise karşı çıkıyor.  Her işte bir hayır vardır. Birçok yerde kapalı Pazar yeri uygulaması başlatıldı. Umuyorum ki bir an önce ilimizde de bunu hayata geçirirler.”
* “Üretici dertli-Satıcı dertli-Tüketici dertli”
Pazar yerinde bu hafta en çok dikkat çeken ürünlerin başında kavun ve karpuzun bol olmasıydı. Ancak bu işlerle uğraşan esnafında derdi bir dokun bin ah işit cinstendi.
Bu işlerle uğraşan esnaflardan Engin Demiray hayatın zorluklarından ve işlerin azlığından bahsederek; “Üretici ürünü yetiştirmek çıkarmak için büyük uğraşlar veriyor bunun karşılığında emeğinin karşılığını almak istiyor ve fiyatı belirliyor. Satıcı aynı şekilde malı alıp pazarlayıp para kazanmak istiyor ve fiyatını koyuyor. Tüketici ise pazara gelip cebinde olanla alışveriş yapmak istiyor. Allah herkese yardım etsin. İnsanlar köşeye sıkışmış durumda artık. Hayat şartları gerçekten çok zor. Kendim için şunu söyleyebilirim. Araçla gidip kavunu almak için mazot koyuyorsun Litre fiyatı 4.5 lira. En az 150-200 liralık mazot koymak zorundasın çünkü malzemeyi dışarıdan alıyorsun. Daha satmaya başlamadan eksi ile başlıyorsun. Bırak artıya geçmeyi durumu dengelemen için 80 ile 100 kavun arası bir şey satman gerekiyor. Bu iş nasıl olacak anlamadım. Herkes kendince haklı ama durumlar gerçekten çok vahim.  Bayramda beklentimiz bir hayli fazla idi ama öğle saatine kadar tezgah açan arkadaşların yarısı siftah bile yapamadı. Havaların sıcak olması ve Oruç tutan insanların olmasından dolayı umudumuz Akşamüstüne doğru buranın daha kalabalık olması yönde ancak bir iki saat içerisinde ne kadar satış yapılabilir Allah kerim” dedi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here