Pazarcı esnafı dertli

19
Kırklareli Merkezde Karakaş Mahallesi Sungurbey Caddesinde kurulan Çarşamba Pazarı’nda dün havanın iyi olması ile birlikte azda olsa hareketlilik hâkimdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Merkezde Karakaş Mahallesi Sungurbey Caddesinde kurulan Çarşamba Pazarı’nda dün havanın iyi olması ile birlikte azda olsa hareketlilik hâkimdi. Tezgâhlarda bulunan malzemelerin bolluğu dikkat çekiyordu. Üreticilerin malzemelerin tamamına yakını yaz ayı olmasından dolayı yerli malzemelerdi ve fiyatlar buna endeksli olarakta makuldu.
Ancak pazara malzemelerine getiren pazarcı esnafının derdi bir hayli fazlaydı. Pazarcı esnafının çoğu hem üretici hem pazarcı olunca dertleri bir o kadar da fazla gibiydi. Senelerden beri sadece Kırklareli’de değil Trakya’nın değişik yerlerinde tezgâhını kuran Deveçatağı Köyü’nden Ümit Aslantekir hem üretici hem tüketici hem de pazarcı olarak sorunları şu şekilde değerlendirdi: ”Kırklareli ve Trakya büyük bir kesimi çiftçilikle uğraşıyor. Üreticilik o kadar zor ki. Üç kuruşa vallahi bu iş yapılmaz. Bizler üretici olarak yaptığımız masrafı değil çıkarmak faizini bile karşılayamayacak durumdayız. Çok iyi verim alacaksın ki üründen ve iyi bir fiyata pazarlayacaksın ki para kazanacaksın ve borçlarını ödeyesin. Kar yapmayı artık kimse düşünmüyor. Amaç bir an önce borçları kapatmak. Özellikle son günlerde Ayçiçeği hakkında bazı rakamlar ortada dolaşıyor şayet fiyatlar söylenen şekilde uygulanırsa önümüzdeki seneye kimse hiçbir şey üretemez. Her şeyin hesabı çok kolay mazotun litresi belli gübrenin ilacın fiyatı belli hesapla bakalım ne çıkacak. Verilen fiyat 1 lira masraf 4 lira, ondan sonra gel pazarda 1-1.5 liraya mal sat nasıl olacak bu iş. Bu işi yapmamak daha karlı en azından borcun harcın ve acaba ne kadar mal yaparım satarım gibi bir düşüncen olmaz.  Gün geçtikçe aydınlık değil kara bir tablo önümüze çıkıyor. Bu üretici ve satıcı kısmı bizler üçünün de içindeyiz aynı zamanda da alıcıyız. Bizlerinde ihtiyaçları var. Fiyatlara şuan için denilecek bir şey yok ancak ilerleyen dönemde yerli malda azalma olduğu zaman büyük marketler ithal ettikleri malzemeyi çok yüksek fiyata satacak ve o zaman herkes neyin ne olduğunu anlayacak. Allah herkese kolaylık versin. İşimiz zordan da öte.”
Çarşamba pazarında Seyyar satıcılık yapan Adnan Yorulmaz ise toptancıların daha önceleri malzemeleri daha düşük fiyatlara vermelerine karşın şimdi rakamların neredeyse iki katına çıktığını dile getirerek şu şekilde devam etti:
“Herkes burada ekmek parasını kazanmak için savaş veriyor. Ancak durum kötüden de öte. Önceleri 1 liraya aldığımız malzemelerin fiyatı şimdi 4-5 beş lira. 1 liraya aldığımız malı 2 liraya satabiliyorduk. Şimdi ise 4-5 lira olan malzemeyi 6-7 liraya satamıyoruz. Yeri geldiğinde en azından zararı kurtaralım diyoruz ama o bile olmuyor. Bu işlerin keyfi tadı tuzu kalmadı. Pazar yerinde belirli başlı şeylere rağbet var Domates, Soğan ve Patates gibi. Şuan en ucuz olan ürünler bunlar diğerlerinde de vatandaşlar akşamüstü olsunda fiyatlar düşsün diye bekleniyor. İnsanlar haklı kendine göre. Herkes yaşam mücadelesi veriyor” dedi. (Serkan Koçtürk)        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here