Pazarcı esnafı dertli; “Cumartesi Pazarı’nı marketler vurdu”

67
Kırklareli merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan Cumartesi Pazarı’na vatandaşlar rağbet göstermediler. Havanın aşırı sıcak olmasından dolayı vatandaşın pazara fazla ilgi göstermemesi pazarcı esnafını çok etkiledi. Pazarda ise sebze ve meyve fiyatlarında değişiklik olmadı. 
* Pazarcılar çok dertli 
Bu kurulan pazarlarda vatandaş evlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için pazara çıkıp alış-veriş yapıyor. Daha önceki seneler de kurulan bu pazarlarda adım atmaya yer bulunmazken, artık günümüzde halk pazarları eski popülerliğini kaybet üzere. Bunun en büyük nedenlerden biride hızla artan büyük marketler. Hemen hemen her köşede yada mahallerde birden fazla bulunan bu marketler, halk pazarını büyük ölçüde darbe vurdu. Kırklareli Merkez Karacaibrahim Mahallesi’nde Cumartesi günü kurulan halk pazarında vatandaştan çok pazarcı esnafı vardı. Fiyatların da uygun olmasına rağmen pazarın bu denli boş olmasına şaşırdıklarını belirten pazarcı esnafı, atık yeni ürün almakta güçlük çektiklerini söylediler.
Şimdilerde ise yeni başlayan Seç-al manavların çoğaldığını söyleye pazarcılar şunları kaydetti; “Son yıllarda artan büyük marketlere birlikte bu marketlerin sebze-meyve satmaları ile birlikte bu pazarı etkiledi. Şimdilerde ise birkaç tane olan seç-al manavlar çoğalmaya başladı. Bunların çoğalmasıyla birlikte işlerimizin daha da bozulmasından korkuyoruz. Artık Pazar eski popülerliğini kaybetmek üzere, bazı pazarcı arkadaşlarımız artık başka işlere yönelmeye başladı” 
* Turistler pazara renk katıyor 
Çarşamba ve Cumartesi pazarında Yurt dışından gelen turistler renk katmaya devam ediyorlar. Kafile halinde Kırklareli’ye gelen turistler Cumartesi Pazarı’na uğramadan Kırklareli’den ayrılmıyorlar. Bu kunda görüşlerini aldığımız Pazarcı Erdinç Güler, son zamanlarda dışarıdan gelen turistlerin pazara uğradığını buda pazarı hareketlendirdiğini söyledi. Kırklareli’ye ne kadar çok turist gelirse tüm esnafın işinin biraz daha artacağını söyleyen Güler, turistlerin pazara gelmesi kendilerini sevindirdiğini söyledi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here