Pazar’a Aşure ay’ı Bereketi geldi

19
Kırklareli Merkez Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan..
Kırklareli Merkez Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan, Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba pazarında bu hafta da yoğunluk vardı. Aşure Ayı olarak’ ta bilinen Muharrem ayının girmesi ile, Kırklareli Halkı tarafından gelenek haline getirilen, Aşure yapımı Pazarda Hareketliliği arttırdı.Aşure Malzemeleri Olarak Bakliyat Ürünleri ile çerez gibi ürünleri satan tezgâhlar bir hayli ilgi gördü. 
Sonbaharın gelmesi ile son günlerde yaşanan Pastırma sıcakları da pazarın harekeliliğini artırdı. Halk, Kışlık meyvelerin tezgâhlardaki yerini alması, bazı hastalıklarında Gün yüzüne çıkması ile Vitaminli ürünlere yönelmeye başladı. Portakal Mandalina gibi Vitaminli ürünler rağbet görmeye başladı. Kış ayları öncesi kadınlarda, sebzeden meyveye, yer fıstığından zeytine birçok ürün depolamanın yanı sıra kurutmalık, salçalık ve turşu yapılacak yiyecekleri kış aylarına taşıma telaşı yaşıyor. Bunların başında domates geliyor. Soğukların başlamasıyla ve yerli sebzelerin bitmesi nedeniyle  Çarşamba pazarın da domatesin kilosu 2 liradan satışa sunuldu. Pazarda diğer fiyatlar: Soğan 1lira, Pırasa 2 lira, Lahana 2 Lira, Ispanak 2 lira, Kestane 7 liradan Başlayıp 14 Liraya kadar çıkıyor.                                                                                            
*Hamsinin kilosu 8 liradan satışa sunuldu. 
Ülkemizde en çok Marmara ve Karadeniz hamsisi olarak iki çeşidi görülen nisan sonunda kuzeye göç eden hamsi, Kuzeybatı Karadeniz’de ürer. Soğuk aylarda ise kasımdan şubata kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Hamsi esas lezzetini deniz yeterince soğuduktan ve yağlandıktan sonra aldığı için ideal tüketim mevsimi aralık ayından şubat sonuna kadardır. Çarşamba pazarında hamsi 8 tl ile tezgâhlardaki yerini aldı. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.