“Parolamız %40, işaretimiz 3-0, hedefimiz iktidar”

6

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Adayları olan M. Siyam Kesimoğlu, Turgut Dibek ve Turabi Kayan Yeşilyurt Gazetesi’ne bir ziyarette bulunarak seçim çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli 1. Sıra Milletvekili Adayı M. Siyam Kesimoğlu, 2.Sıra Milletvekili Adayı Av. Turgut Dibek ve 3. Sıra Milletvekili Adayı Turabi Kayan Yeşilyurt Gazetesi Tesislerine bir nezaket ziyaretinde bulunarak Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ile görüştü.

Ziyarette ilk olarak M. Siyam Kesimoğlu konuştu.

Yeşilyurt Gazetesi’nin Kırklareli’de olmakla beraber tüm Trakya’da yayın anlayışı ile ilgi alan ve beğenilen bir gazete olduğunu, kendisi ve partisi ile ilgili haberleri Yeşilyurt Gazetesi’nde görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.


“Kırklareli’de hedefimiz 3-0 yapmak”

CHP’nin seçim öncesi çalışmaları hakkında konuşan M. Siyam Kesimoğlu şunları kaydetti;

“Parti içinde demokratik mücadelemizi tamamladık. Sağduyusuna güvendiğimiz arkadaşlarımız üç arkadaşımızı göreve getirdiler. Bu mücadelede kaybeden yok, kazanan CHP olmuştur. Son derece güzel bir süreç yaşandı. Önümüzde artık 12 Haziran sınavı var. Halkımızın mevcut sorunlarını kökünden çözecek, çok ciddi yaşanıla bilir samimi üretken projelerimiz var. 54 gün civarında olan bir süreç içerisinde, bu süreci çok iyi kullanarak en kılcal noktalara dahi ulaşarak bunları halkımız ile paylaşacağız. Bizler halkımızın sağduyusuna inanıyor ve güveniyoruz. Kırklareli’de hedefimiz 3-0 yapmak. Parlamentoda görev yapacak üç arkadaşımızın yakasında 6 oklu rozeti görmek. Ülke genelinde Genel Başkanımızın da ifadesi gibi %40 barajını yakalamak. Bu hedefi yakaladığımız takdirde ülkede bir iktidar değişikliği yaşanacaktır. Ülkemizin gerçekten bu değişikliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bunu biz başaracağız. Türkiye’nin her noktasında mitinglerimiz gerçekleşecek. 27 Nisan 2011 tarihide Edirne’de mitingimiz olacak. 11 Mayıs 2011 tarihinde bir değişiklik olmaz ise Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Kırklareli’de bir miting düzenleyecek. Genel başkanımız gerçekten çok iyi bir lider, halkın içinden gelen, fiziği, üslubu ve zekası ile halk ile çok güzel bir iletişim kurabilen bir yapıya sahip. Ürettiğimiz ciddi politikalar ile halkın gözünde ciddi anlamda bir ivme kazanacağımıza inanıyoruz. 12 Haziran akşamında bu ülkede bir iktidar değişikliği gerçekleşecek. CHP’nin tek başına iktidarı olacak.”


*“AKP iktidarı kafasının arkasındaki gündem maddelerini yaşama geçirmekle meşgul”

Kesimoğlu açıklamasının devamında iktidarı eleştirerek şunları söyledi;

“Mevcut AKP iktidarı umutlarımı dahi bizden aldı. Ekonomik anlamda ülkeyi bataklığa sürüklerdi. Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun temel yapı taşlarını yerinden oynattı. Bugüne kadar görülmemiş anlamda ülkeyi bir bölünme noktasına taşıdı. Ülkede en önemli gündem maddesi işsizlik, ekmek ve aş, bizlerde baba, dayı ve amca olarak etkileniyoruz. İşsiz insanlarımızın moral bozukluğu içerisinde olduklarını görmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Onlarında kendilerine göre bir aile oluşturup, bir iş sahibi olup geleceğe güven içerisinde bakma hakları var. Ama AKP iktidarı bunu çözmekten ziyade suni gündem maddeleri ile ülkeyi meşgul ederek, kafasının arkasındaki gündem maddelerini yaşama geçirmekle meşgul, bizim hedefimiz bu süreç içinde bunları yıllardan beri yaptığımız biçimde deşifre etmek ve halka ulaştırmak. Mevcut sorunları kökünde çözecek politikalar ile halkımızı buluşturmaktır. Halkın gerçek iktidarını biz kuracağız. Geri kalan 80 ilde de aynı anlayış egemen hale gelecek. 12 Haziran akşamı sandıkta lider olacağız. AKP insanları açlığa mahkum ediyor iki paket makarna vermek içinde onarlı kuyruğa diziyor. Onurları ile oynayarak onları rencide ediyor. Biz insan onurunu yücelterek özelliklede kadının aile içindeki statüsünü yükselterek bu açlığa bu yoksulluğa sosyal devlet anlayışı ile bir düzen getirmek istiyoruz. Aile Sigortası ile AKP’de bir ezber bozukluğu oluşuyor. Özellikle Sayın Başbakan’da bir rahatsızlık meydana geliyor. Etrafa da; “bunun kaynağı nerde?” diye yayıyorlar. 2002 seçimleri öncesinde Sayın Tayyip Erdoğan iktidara talip olduğunda projelerini anlatırken bir kaynak mı sundu? Ona seçmen kaynak mı sordu? Biz vatandaşın üzerine ek bir vergi yükü getirmeden sadece fasıllar arasında yapılan çalışma ile bir rahatlama gerçekleştireceğiz. Bu proje çok ciddi ve ayakları yere basan gerçekçi bir proje, bu rahatsızlığa yol açtığı için “nasıl çürüte biliriz?” şeklinde düşünerekten hareket ediyorlar. Bunu geniş kitlelere ulaştırdığımızda hedefimize ulaşacağımıza gönülden inanıyorum.”

Ziyarette konuşan 2. Sıra Milletvekili Adayı Av. Turgut Dibek milletvekili adaylıklarının 3 Nisan’da yapılan ön seçim ile belli olduğunu, diğer parti adayları isimlerinin 11 Nisan 2011’de YSK’ya bildirdiğini belirtti. Arkadaşları ile birlikte çalışmalara Cumartesi gününden bu yana başladıklarını kaydeden Dibek, seçim startı ile birlikte basın’ın medya’nın ve internet ortamının çok fazla kullanılacağını düşündüğünü belirterek şöyle konuştu; “Genç kitlelere ulaşmak için medya kuruluşları ile iletişimimizin çok güçlü olması lazım. Tüm Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi İnternet sitesi çok fazla okunuyor bunu biliyor ve görüyorum. Bu açıdan sizler ile birlikte çalışmalarımızı sıklıkla paylaşacağız. Yeşilyurt Gazetesi çok farlı bir yayın politikasına sahip ve Yeşilyurt Gazetesi neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt bir gazete, adaylar olarak yapacağımız çalışmaları Yeşilyurt Gazetesi okurlarına en doğru şekilde yansıtılacağını düşünüyorum.”


*“8 yılın bilânçosunda halkımız AKP’ye geçit vermeyecektir.”

Dibek konuşmasının devamında CHP’nin çok ciddi bir çalışma içinde bu seçimlere hazırlandığını, bu anlamda Türkiye’de yeni bir başlangıcın olacağına tüm kalbim ile inandığını belirterek şunları söyledi; “Şuan Türkiye’de AKP iktidarı yine kendisi devam edecekmiş gibi medya yolu ile kamuoyuna kendini ön plana çıkarıyor. Ama gerçek böyle değil. Vatandaşımız bu seçimde kendi gerçek gündemi ile sandığa gidecektir. İktidar 8 yıldır ülkenin başında, Sayın Başbakan 2023’ü hedef göstererek neler yapacakları ile ilgili konuşuyor. Vatandaş geçmişte yaşananları bu seçimde değerlendirecektir diye düşünüyorum. 8 yılın bilançosunda halkımız AKP’ye geçit vermeyecektir. Geçen seçime göre bu seçim daha sessiz olacak düşüncesindeyim. Seçmen çok fazla konuşmadan siyasal düşüncelerini belli etmeden bir bekleyiş gerçekleştiriyor. Bu durumun sandıkta bir yanıt olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum. 54 günlük süreç içinde vatandaşa gideceğiz. CHP her yönü ile iktidara hazır. Parolamız %40, işaretimiz 3-0 hedefimiz iktidar bu düşünce ile çalışıyoruz. Aile Sigortası, tarımın desteklenmesi, mazot çiftçiye 1.50 TL, diyoruz. Özellikle taşeron sistemin kaldırılması, eğitim öğrenim ile ilgili sorunları çözüme kavuşturacağız. Askerliği 9 aya indirme çalışmalarımız var.  41 adet çok ayrıntılı projelerimiz var. Güneydoğu’da profesyonel askerliğe geçiliyor. Bundan sonra askerleri birlikte fazla tutmanın bir anlamı yok. Bugün polis 6 aylık eğitimden sonra göreve başlıyor. Askerlikte 9 aylık veya 6 aylık ciddi bir eğitim gençler için yeterlidir. Üniversite öğrencileri içinde Avrupa’da yapılan bir uygulama olan yaz aylarında iki ay askerliklerini yapabilecekler. Kısa dönem askerlikte 4 ay olacak.”

Dibek konuşmasının devamında Aile Sigortası hakkında bilgiler vevek şunları kaydetti;

“Aile Sigortası geliri olan insanlara uygulanacak olan bir sigorta değil. Geliri olmayan vatandaşlar bu sigortadan yararlanacak. ASKUR adı altında tüm yapılan yardımlar bir arada toplanacak. ASKUR altında bir kurum oluşturulacak. Ödemeler ortalama 600 TL’den başlayacak ve 1200 TL’ye kadar çıkacak. Ailenin durumuna göre bu miktarlar belirlenecek. Devletin sahip çıkması gereken ailelere sahip çıkılacak. Bunlar daha sonra sistem içerisinde iş sahibi olduklarında tabiî ki sigorta kapsamından çıkacaklar.”

Ziyarette konuşan 3. Sıra Milletvekili Adayı Turabi Kayan

Yeşilyurt Gazetesi’nin Cumhuriyet’ten bu yana süre gelen bir basın hayatı olduğunu, basının en büyük özelliğinin haber vermek olduğunu, önemli olanında doğru haber vermek olduğunu belirterek, Yeşilyurt Gazetesi bu doğrultuda basın hayatını sürdürdüğünü ifade etti.


“Demokrasi bayrağını da en yükseklere çekeceğiz”

“CHP olarak demokratik bir önseçim yaptık ve partililerimiz 3 adayı belirlediler. 12 Haziran Genel seçimlerinde CHP’yi Kırklareli’de en iyi şekilde temsil etmek ve hak ettiği yere getirmek için büyük çaba sarf edeceğiz.” şeklinde konuşan Turabi Kayan, demokrasinin önemine değinerek şunları söyledi; “Demokrasiler çok partiliğin temel esaslarıdır. CHP’de bunun kurucularındandır. Devleti kuran ve çok partili sisteme geçişi kurandır. Demokrasiyi ülkede yerleştirmek için büyük gayret gösteren bir kurumdur. İkinci Genel Başkanımız İsmet İnönü 1950 seçimlerinde seçimi demokrat partiye verirken “yenilgim en büyük başarımdır” diye tarihi bir söz söylemiştir. Demokrasilerde muhalefette vardır iktidarda vardır. Diğer rejimlerde sadece iktidar vardır. Muhalefet sadece demokrasilerde vardır. Trakya bölgesi demokrasi ortamını çok iyi yaşayan bir bölgemizdir. Bu anlamda biz Kırklareli’mize layık olmaya çalışacağız. Demokrasi bayrağını da en yükseklere çekeceğiz. Biz Kırklareli’de CHP’yi %80’lere getirmeliyiz ki bizim diğer bölgelerimiz “Trakya’da bir şeyler oluyor arkadaşlar” desin. Buradan o bölgelere ışık gitsin ve o ışık ile Türkiye aydınlansın.”

Turabi Kayan Aile Sigortası’nın Türk toplumunda kabul göreceğini belirterek; “Aile Sigortası AB’ye giriş sözleşmelerimizden birisidir. Bu hep ertelendi. Çünkü insanlar hep muhtaç edilip bir şeyler verilmek için yanına gidildi. Verilenlerde sanki bir lütuf gibi gösterildi. Doğmuş bir insanın bu toplum içinde yaşama hakkı vardır. Toplumun zenginliklerinden kendine düşen payı alması gibi bir hakkı vardır. Eğer toplumdaki bireyler belli bir sıkıntı içinde yaşıyor ise bu onun kendi kusuru değildir. Toplumun diğer katmanlarının büyük kusurları sonucu bu böyle olmuştur. Aile Sigortası ile toplumumuzun tüm katmanları barış içinde olsun. Kimse kimseye lütuf vermesin.” dedi. 

Trakya çiftçisinin sıkıntı içinde olduğunu ve toprağını sattığını belirten Turabi Kayan; “Trakya’nın toprakları satılıyor. Trakya’nın toprakları insanlarını besliyordu, geçimini temin ediyordu ve Türkiye’yi besliyordu. Yanlış politikalar ile bu toprakları çalıştıracak insanları dahi besleyemez hale geldi.” Şeklinde konuşarak şöyle devan etti; “Yanlış politikalar ile hayvancılık köreltiliyor. Hayvan bakımı yapanlar hayvanlarını satıyorlar. Bir çifti toprağını satıyorsa para kazanamadığı için satıyordur. Ben çiftçi bir ailenin oğlu olduğum için bu sıkıntının ne anlama geldiğini iyi bilirim. Bizim bölgemizde eskiden köylü toprağını satacağı zaman utanıyordu. Köy içinde kimden ses çıkmayacaksa ona toprağını satıyordu. Bu tarz satışlar kendi köyü içinde dönüyordu. Şimdi reklamlar ile satışlar oluyor. Orman köylüsü geçimini yapamadığı için köyünü terk eder duruma geldi. Orman köylüsünü gördüğümüzde vicdanımız sızlıyor. Ben bir Türk vatandaşı olarak bu durumdan utanıyorum. Trakya çiftçisinin bunu hak etmediğini düşünüyorum. Orman köylüsüne özel bir teşvik verilmesi, desteklenmesi gerekiyor. Biz iktidara geldiğimizde yaşanan bu sıkıntıların çözüme kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” (cs) 


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here