Parkmetre Uygulaması’nın kaldırılmasına 5 bin 150 imza

26
* 2011 yılından itibaren Kırklareli Merkez İlçe’de uygulamaya giren “Parkmetre Uygulaması” Kırklareli Halk Komitesi tarafından protesto edildi.
HABER MERKEZİ
2011 yılından itibaren Kırklareli Merkez İlçe’de uygulamaya giren “ Parkmetre Uygulaması” Kırklareli Halk Komitesi tarafından 27 Nisan 2012 Cuma Günü saat 16.00’da Kırklareli Belediyesi önünde protesto edilerek, basın açıklaması yapıldıktan sonra parkmetre uygulaması sonlandırılması için toplanan imzalar Kırklareli Belediyesi’ne verildi. 
Kırklareli Merkez İlçe’de bulunan esnaf, emekli, işçi, sanatkar, pazarcı ve öğretmenlerden toplam 5 bin 150 imza toplayarak uygulamanın son bulmasını isteyen Kırklareli Halk Komitesi uygulamanın yanlış olduğunu belirttiler. Kırklareli Halk Komitesi adına basın açıklaması yapan Mine Uçar 2 aylık süreçte 5 bin 150 kişinin bu uygulamadan rahatsız olduğunu ve esnafların uygulamadan zarar gördüklerine dikkat çekerek şunları söyledi;
“Belediyemiz tarafından Aralık 2011 tarihinden itibaren Kırklareli Cadde ve sokaklarında başlatılan ücretli park-metre uygulamasını doğru bulmadığımızı belirterek başlatmış olduğumuz imza kampanyasını sonlandırıyoruz. 2 aylık süre içerisinde topladığımız 5 bin 150 imzayı belediyeye teslim etmek üzere burada toplandık. Bu kampanya süresince halkında bu uygulamaya ciddi tepkiler duyduğunu gözlemledik. Bu tepkileri de sözlü olarak belediyeye iletmek için belediyemizi ziyaret edeceğiz. Bu uygulamayı neden doğru bulmuyoruz. Çünkü araç alırken araca ödediğimiz paranın yarısına yakını vergidir. Bu durum araç sahiplerini rahatsız ettiği gibi esnafları da rahatsız etmektedir. Belediyenin önlem olarak uygulamaya koyduğu parkmetre uygulaması çözüm olmamıştır. Bu uygulama bazı caddeleri daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Uygulama hem esnafı hem de araç sahiplerini mağdur etmiştir. Örneğin sadece su almak için bir yerde durduğunuzda belki alışveriş için harcadığınızın fazlasını park ücreti olarak ödeyebiliyorsunuz. Böylece daha önce sizden hizmet bedeli için alman bir ücreti ikinciye ödemek zorunda kalıyorsunuz. Burada çözüm geciktirilmiş hizmetlerin hayata geçirilmesidir. Cadde ve sokaklarda ihtiyaç için 30 dakikalık ücretsiz park etme hakkı tanınmalı, esnafın yoğun olduğu bölgelerde bunun harici park yasaklanmalıdır. Şehrimizin mevcut ve gelecekteki durumu göz önüne alınarak otopark alanları yaratılmalıdır. Uygun bölgelerde katlı ve kapalı otoparklar yapılmalıdır. Cadde ve sokaklarda yine görevliler olmalı fakat bunlar ücret toplamak yerine kuralların uygulanmasını denetleme görevlerini yapmalıdırlar.
Sonuç olarak şunu diyoruz; Kırklareli’de otopark sorunu Ücretli Parkmetreyle çözülemez. Bu haksız uygulama kaldırılmalıdır. Bugün burada her kesimden insanların desteğini alarak bulunuyoruz. Bunun dikkate alacağınızı düşünüyoruz. İmzaları belediyeye teslim ettikten sonra da sürecin takipçisi olacağız. Çünkü gerçek ve katılımcı demokrasi budur. Sorunlarımızı değişik yollardan dile getirip tartışarak çözebiliriz. Bir kez daha yineliyoruz. Halkımızın talebi parkmetre uygulamasının kaldırılmasından yanadır. Halılılığımızdan aldığımız güçle diyoruz ki. Halkız haklıyız kazanacağız” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here