“Parkmetre Uygulaması” sil baştan

9
17 aylık uygulamadan sonra 3 ay önce sona erdirilmişti
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi kararı ile Kırklareli Belediyesi tarafından şehir merkezinde 14 Mayıs 2010 tarihinde başlayan “Parkmetre Uygulaması” sadece 17 ay sürmüş, Gelir-Gider dengesinin birbirini karşılamaması neden gösterilerek 16 Eylül 2011 tarihinde sona erdirilmişti. Parkmetre Uygulaması 17 Kasım 2011 tarihinde ihaleye çıkarıldı ve ihale aşaması tamamlandıktan sonra aradan geçen 3 ayın ardından yeniden başladı.
Konu ile ilgili Kırklareli Belediye Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre; Parkmetre ihalesini kazan firma HİRA Taşımacılık İnşaat Madencilik Parksistem Temizlik Gıda Sanayi ve Ticaret Limited uygulama kapsamında 30 kişiyi istihdam etti.
İl merkezi sınırları içerisinde uygulanan Parkmetrenin uygulama alanı; 218 ada 1 no’lu parselde bulunan açık otopark, (Eski Yumurtacı Pazarı) Devlet Hastanesinden başlamak üzere Mehmet Akif Caddesi kavşağına kadar. (Sol taraf) Devlet Hastanesinden Uzun Sokağın başlangıcına kadar. (Sağ taraf), Zincirlikuyu Caddesi’nde (Kuyumcular sokaktan başlayarak Şükrü Naili Sokak’a kadar), dönüşümlü olarak her iki yön, Dere Üstü Sokak (Esin Eczanesinden Ambarlar Sokak’a kadar), Fevzi Çakmak Caddesi’nde (Vilayet Binası tarafından geliş sağ taraf tek yön), Cumhuriyet Meydanı’nda (Yayla Caddesi ile Namazgah Caddesi arası), Cumhuriyet Caddesi’nde (Eski İş Bankasından Hasanpaşa Caddesi kavşağına kadar dönüşümlü olarak her iki taraf), Mustafa Kemal Bulvarı Işıklı Havuza kadar (Her iki yön), Hasan Paşa Caddesi (Tek yön), Haşim Peksöz Caddesi (Tek yön), Karakaşbey Sokak (dönüşümlü olarak her iki yön), Vilayet Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı’nı kapsıyor.  
İhaleyi kazanan firma kira sözleşmesini 13 Aralık 2011 tarihinde imzalayarak, kira süresi 3 (üç) yıl sürecek. 
2011 ve 2012 yıllarını kapsayacak park ücreti tarifesi şu şekilde olacak, 0-30 Dakika 1,00 TL, 31-120 Dakika 2,00 TL, 121 Dakika ve üzeri 5,00 TL, Aylık Abonelik uygulamanın olduğu her alanda 45,00 TL, Ev önü Aylık Abonelik 15,00 TL olacak.
Parkmetre uygulaması Pazar günleri yapılmayacak. Çalışma saatleri yaz aylarında 08.00-20.00 kış aylarında 08.00-18.00 saatleri arasında olacak. Mevsim şartlarına göre belediye söz konusu saatlerde değişiklik yapabilecek.
Öte yandan, 218 ada 1 parseldeki otoparkta (Eski Yumurtacı Pazarı) park edecek araçlardan parkmetre ücreti %20 indirimli alınacak. Belediyeye ait veya Belediyece izin verilmiş resmi plakalı araçlardan ücret talep edilmeyecek. Belediye Başkanlığı’nın belirleyeceği yerlerde engelliler için 1 araçlık yer devamlı boş bırakılacak. Resmi kurum araçlarından ve üzerinde resmi görev kartı bulunan araçlardan parkmetre ücreti alınmayacak. Yolcu taşımacılığı yapan taksilerden şehir içi taşımacılığı yapan araçlardan, öğrenci servislerinden, görevli basın araçlarından ve engellilerden ücret alınmayacak.
* Parkmetrenin başlamasına sevinende var üzülende
Kırklareli Belediyesi’nin uygulamaya sokup 17 ay uyguladığı, daha sonrada “Gelir-Gider dengesinin birbirini karşılamaması neden gösterilerek” özelleştirdiği Parkmetre Uygulaması bazı sürücüleri üzerken, bazılarını sevindirdi. Uygulamanın ücretli olmasından ötürü rahatsız olan sürücülerin bazıları ilk gün uygulamanın yeniden başladığından haberleri olmadığı için, araçların üzerine bırakılan makbuzları dikkate almayarak para ödemeden ayrılırken, bazı sürücüler ise uygulamanın yeniden başladığını öğrenince; “Parkmetre Uygulaması keşmekeş olan araç park sıkıntısına azda olsa fayda sağlıyor. Yeniden başlaması beni sevindirdi” diyerek uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here