Parkmetre ücretleri yeniden masaya yatırılacak

23
Parkmetre ücretleri yeniden masaya yatırılacak

Geçtiğimiz Eylül ayında Kırklareli Belediye Meclisi’nde görüşülerek karara bağlanan, belediyenin trafik ve otopark sorununa çözüm getireceğini düşündüğü parkmetre uygulaması, 3 Aralık tarihinde de ihale edilmişti.

 6 kişinin katıldığı parkmetre ihalesini 17 bin TL kira bedeli vermesi sonucu 3 yıllığına Cemal Bektaş kazanmıştı.

19 Aralık Cumartesi günü ihalenin galibi Cemal Bektaş’la parkmetre uygulamasına yönelik olarak bir görüşme yapan muhabirlerimiz, kendisinden yeni yılda başlaması planlanan uygulamada nasıl bir program izleyeceğini öğrendiler.

Il merkezinde; Karaumur Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Belediye Başkanlığı önü, Mustafa Kemal Bulvarı,  Zincirlikuyu Caddesi, Karakaşbey Sokak, Fevzi Çakmak Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi (eski borsa binasına kadar), Hasan Paşa Caddesi, Ambarlar Sokak ve bu bölgeler arasında kalan bölümler olmak üzere; Dereüstü Sokak ve Balkan Caddesi’ni kapsayan bu uygulamanın işletmesini yapacak olan Bektaş, Belediye ile ihale sonrasında sözleşme üzerindeki detayları konuştuktan sonra durumun netlik kazanacağını ve muhtemelen Ocak ayından itibaren parkmetrenin hayata geçeceğini söyledi.

Bektaş açıklamalarında şu cümlelere yer verdi:“Belediye Başkanımızla bu hafta içerisinde tekrar görüşmeye başlayarak, sözleşmenin muhtelif şartları üzerinde yeni mutabakatlara varmaya çalışacağız.

Parkmetre uygulamasının işletmesini alarak, trafik işleyişinde yetkili olan birimlerin sorumluluğunu bizler de paylaşmış olacağız. Kırklarelililer kısa zamanda bu uygulamayı kavrayacak ve alışacaktır. Burada sadece ana arterlerde geçerli olan bir uygulama yapılacak. Örneğin Edirne’de çok daha büyük bir ölçekte gerçekleştiriliyor. Bizde daha küçük çapta uygulanacak.”

Parkmetrenin sadece belirli bölgelerde uygulanmasına rağmen, yine de çeşitli sorunlarla karşılaşmanın muhtemel olduğunu dile getiren Bektaş’a, ilk olarak belediyenin belirlemiş olduğu abonelik sistemiyle ilgili bir soru yönelttik. Bektaş, buna benzer doğabilecek diğer sorunları da şöyle sıraladı:

15-20 kişiye istihdam sağlayacağız

“Abonelik sisteminde, dükkanı önündeki güzergahı 1 ay süreyle kiralamak isteyen esnafların durumu sözkonusu. Ancak vatandaşların şimdiki duruma benzer talepleri, bu uygulamada bize zorluk çıkartabilir. Örneğin vatandaşlar, bir pasajda dükkan sahibi olsa bile yinede kaldırım önünde abonelik talep edebilir.

 Bunların yanısıra Fevzi Çakmak Bulvarı, Karaumur Caddesi gibi, esnafın yol boyunca sıralı olduğu bölgelerde de esnafın çoğu, aracının iş esnasında lazım olduğunu ileri sürerek abone olmak isteyebilir.

Böyle olunca başkaları da abonelik sistemini talep edecektir. Bu da bizi ticari olarak mali bir külfetin altına sokar. Örneğin 200 kişinin abone olmak istediğini düşünürsek, buradan gelecek para 6 bin TL olacaktır. Zaten kira bedelimiz 17 bin TL. Bunun üstüne personel vb. masrafları koyduğumuzda, her ay kazanacağımız paranın üstüne çok daha fazlasını cebimizden eklemek zorunda kalırız.

Bu nedenle belediyeyle olan görüşmelerimizde bu tip önemli sorunları enine boyuna konuşacağız. Başka bir çözüm bulmaya çalışacağız.”

Belediyenin belirlediği parkmetre ücretlerinin çok düşük olduğunu ifade eden Bektaş, “Bu ücretler konusunda da yeni bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bu isteklerimizi görüşmeler esnasında dile getireceğiz” dedi.

Ilk etapta 15-20 civarında personelle uygulamaya başlayacaklarını kaydeden Cemal Bektaş, kendi bünyelerindeki bir kontrolle, uygulamayı her an takip edeceklerini söyleyerek, “Merkezi bir denetim sistemi kurmak istiyoruz.

Parkmetre olacak sokaklara kamera monte etmeyi düşünüyoruz. Ayrıca personelimizi sürekli denetim ve kontrol altında tutmak ve vatandaşlarla yaşanabilecek herhangi bir soruna anında müdahale ederek anlayışlı bir şekilde çözüm bulmak için görevlilerimiz olacak. Parkmetre uygulaması ile Kırklareli’nden 15-20 kişiye de istihdam sağlamış olacağız” diye konuştu.

Ücretler yeniden mi belirlenecek?

Belediye Başkanlığı’nın parkmetre ücretleri ile ilgili belirlemiş olduğu tarifede; 0-15 dakikaya kadar 0,50 kuruş, 1 saate kadar 1 TL, 2 saate kadar 2 TL, 2 saat üzeri 5 TL ve aylık abonelikler için de 30 TL gibi rakamlar açıklanmıştı.

Ihaleyi kazanan Cemal Bektaş’ın beyanına göre ise ücretlerin, kira bedelini toparlamakta yeterli olmayacağı ve bu konunun tekrar konuşulacağı yer alıyor.

 Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, geçtiğimiz haftalarda basın mensupları ile yaptığı toplantıda, parkmetre konusuyla ilgili açıklamalar yapmış ve ücretlerin aynen kalacağını, işletmeci firmanın kendi insiyatifinde bir değişiklik yapamayacağını kaydetmişti.

Şimdi gözler yine Başkan Çağlayan’da. Belediye ile işletmeci firmanın yapacağı görüşmeler sonucu netlik kazanacak sonuçların, vatandaşa nasıl yansıyacağı, belediyenin görüşmelerde nasıl bir tutum izleyeceği merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here