Parkmetre kira ücretleri belirlendi

18
Parkmetre kira ücretleri belirlendi

Kırklareli Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı toplantısı dün yapıldı. Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Başkanlığı’ndaki toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü.

Belediye Oteli’nin kiraya verilmesine ilişkin olarak kira süresinin belirlenmesi ve kira yetkisi ile parkmetre uygulamasının görüşüldüğü gündem maddelerinin öne çıktığı Belediye Meclis toplantısında Belediye Oteli’nin kira süresinin 10 yıla çıkartılması ve kiralama yetkisinin Belediye Başkanı ile Belediye Encümenine verilmesine karar verildi. Parkmetre uygulaması ise daha önce belirlenen miktarlar aynı kalmak suretiyle ek olarak şehir içi trafikte sürekli bulunan ticari amaçlı araçların abone olmaları halinde aylık 45 TL aboneliğin yıllık olması durumunda da yüzde 15 indirim yapılması karara bağlandı.

 Gündemin 2. maddesinde Belediye Oteli’nin (Grand Şampiyon Otel) kira süresinin belirlenmesi ile ilgili konu görüşüldü. Bu gündem maddesine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, daha önceki uygulamayı anımsatarak,

15 yıllığına kiralanan otelin kira süresinin 2009 yılı itibari ile sona erdiğini belirtti.

Otelin bundan sonraki dönemde hizmet vermeye devam edebilmesi için bazı yenilemelere ihtiyacı olduğunu ifade eden Başkan Çağlayan, bu konuda 700 bin TL ile 1 milyon TL arasında bir harcamaya ihtiyaç bulunduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

 Otelin bundan sonraki kira süresi ve kira yetkisine ilişkin olarak bir öneri sunan Başkan Çağlayan, "10 yıllık bir kira süresi ve kiralama yetkisinin Belediye Encümeni ile Belediye Başkanına verilmesini talep ediyorum. Ilimize Belediye kazancından ziyade iyi bir otel kazandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle 3 yıldızlı bir otelin şartları nelerdir. Bununla ilgili Turizm Bakanlığı’ndan bilgi isteyeceğiz. Geçenlerde Iğneada da yapılan oteli gezdim ve kıskandım" dedi.

Otel başımıza bela

Otel hakkında söz alan AK Partili Meclis Üyesi Fahrettin Üstündağ, otelin belediye için bir yük olduğunu söyleyerek binanın başka amaçlarla da kullanılabileceğini belirtti. Belediyenin hizmet binası konusunda eksikliklerinin bulunduğunu kaydeden Üstündağ, şöyle konuştu;

"Bu otel başımıza bela. Hala da yük olmaya devam ediyor. Ille otel olarak mı kullanmalıyız. Belediye ek hizmet binası olarak kullanabiliriz. Belediyemizin bir bilgi işlem merkezi yok. Ayrıca Kırklareli’nin ihtiyaçlarından biri de yurt. Yüksek okul öğrencileri için bir yurdumuz yok. Bu binayı yurt olarakta kullanabiliriz. Bence otel işini özel işletmelere bırakalım. Zaten Iğneada daki oteli de belediye yapmadı özel işletmeye ait."

Üstündağ’ın konuşması üzerine yeniden söz alan Belediye Başkanı Çağlayan, otel binasının resmi amaçlı kullanmaya müsait bir yapıda olmadığını vurgulayarak "Binamız resmi işler için kullanılmaya müsait bir yapıda değil. Koridorları çok dar. Belediye binası yapılacaksa bu işe uygun olmalı. Otel olarak kiralanmasının bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Otelin 10 yıllığına kadar kiralanmasına yönelik Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Parkmetre

Belediye Meclisi 3. gündem maddesi olarak Parkmetre uygulamasının aylık ücret tespiti ile ilgili konuyu görüştü. Konuya ilişkin söz alan Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, daha önceki toplantıda parkmetre ücretinin 15 dakikası 50 Kr. , 1 saatinin 1 TL, 2 saatinin 2 TL, 2 saatten sonra için 5 TL alınmasına ayrıca aylık abone bedelinin 30 TL olmasına karar verildiğini anımsattı. Buna ek olarak şehir içinde gezen çeşitli firmalara ait gıda ve içecek maddesi gibi mal taşıyan araçlar için tüm yerlere park edebilmelerine yönelik aylık abone bedelinin 45 TL olması, yıllık abonelik yapmak istediklerinde ise yüzde 15 indirim yapılması önerisinde bulunan Çağlayan, "Şu anda kentimizde yeterli otoparkımız yok. Yılsonuna kadar olacak. 15 kişilik asgari ücretli hizmet alımı ile bu konuyu çözmeyi düşünüyoruz" dedi.

Oya sunulan 3.gündem maddesi Belediye Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.