“Papaz’ın Evi” Kafeterya oldu

40
Kırklareli’nde mübadeleden önce Rum Kiliseleri’nde görev yapan papazın kaldığı 137 yıllık yapı, restore edilerek kafeteryaya dönüştürüldü. Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Macit; "Yapı, turizm amaçlı kullanılmak üzere restore edildi" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de mübadeleden önce Rum Kiliseleri’nde görev yapan papazın kaldığı 137 yıllık yapı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla adeta yeniden hayat buldu.
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit yaptığı açıklamasında, iş adamı Ergün Kalınoğlu tarafından satın alınan Yayla Mahallesi’ndeki yapının restorasyonunun tamamlandığını söyledi.
Mübadele öncesinde Papaz Evi olarak kullanılan yapının yaklaşık 500 bin liralık bütçeyle restore edildiğini belirten Macit; “Kilisede görev yapan papazın konutu olarak kullanılmış. Burası 2009 yılında atıl vaziyetteyken iş adamımız tarafından satın alındı. Yapı, turizm amaçlı kullanılmak üzere restore edildi. Kilise’den günümüze herhangi gibi bir şey kalmamış. Elimizdeki kaynaklarda kilisenin mevcudiyeti var" dedi.
Macit, yapının kalıntılarının Roma Dönemi’ne kadar dayandığını vurguladı. Türk nüfusunun artmasıyla binanın satın alınarak bir süre ev olarak kullanıldığını tespit ettiklerini aktaran Macit, yapının terk edildikten sonra yıkılmaya yüz tuttuğunu dile getirdi.
Restore edilen yapının kafe olarak hizmet vermeye başladığını ifade eden Macit; "Yapı, turizme önemli katkılar sağlayacak. Yayla Mahallesi’ndeki 22 tarihi tescilli binamızın restorasyonunu yaparak Kültür ve Turizm’e katkı sağlayacağız" dedi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here