Pankobirlik 5 Adet Pancar Söküm Makinesi’ni hizmete sundu

64
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesi’nde..
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesi’nde faaliyet göstermekte olan S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi verdiği sözü tutarak, 5 adet Pancar Söküm Makinesi satın aldı. Satın alınan makineler 20 Ekim 2014 Pazartesi günü Alpullu’ya getirildi.
* Özgen; “Satın alınan makineler bugün söküm yapmaya başlayacak”
S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifinin satın alarak pancar üreticilerinin hizmetine sunduğu Pancar Söküm Makineleri hemen 5 bölgeye ulaştırılarak bugün söküm yapmaya başlıyor. S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifinin satın alarak pancar üreticilerinin hizmetine sunduğu söküm makinalarının bir tanesi günde yaklaşık 25 dekar pancar söküyor. Yani şöyle hesaplayacak olursak 1 dekardan yaklaşık 7 ton ürün elde edilirse, bir makine 25 dekar söküm yaparsa bir makine günde yaklaşık olarak 175 ton pancar sökümünde pancar üreticilerine hizmet vermiş olacak. Bunu 5 makine olarak düşündüğümüzde 5 makine bir günde yaklaşık olarak 875 ton pancar sökecek. Buradaki en büyük amaç ise pancar üreticilerine hem fiziksel, bedensel rahatlatmanın ötesinde pancar üretim maliyetini düşürmektir.
S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Alpullu Şeker Fabrikanın tekrar üretime dönmesi için, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, bizlere pancar üretiminin daha da artması için, pancar üreticisinin bizlerden pancar sökme makinası talebini iletmişti. S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak bizlerde pancar üreticilerimize hizmet olsun diye, 5 adet pancar sökme makinası alacağımıza söz vermiştik. Söz verdiğimiz gibi 5 adet pancar makinasını 200 bin TL’ye satın alıp şu anda Alpullu ‘ya ulaşmasını sağladık.  S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak satın aldığımız pancar sökme makinaları hemen bugün 5 ayrı bölgede Keşan, Hayrabolu, Lüleburgaz, Alpullu ve Uzunköprü’de pancar sökümüne başlayacaktır.  Bizler S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak 200 bin TL’ye satın almış olduğumuz pancar sökme makinalarını ücretsiz olarak pancar sökme işlemi için bugünden itibaren seferber ediyoruz. Sadece üreticilerimiz makine operatörünün yevmiyesi ve yakıt karşılığında bu hizmete sahip olacaklar bunun dışında kooperatif olarak bizler kesinlikle hiçbir ücret talep etmiyoruz. S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak daha önce de bizler mağazalarımıza hizmet için mazot tankerleri, her mağazamıza 5- 10 tonluk 30 adet kamyon satın alarak üreticimizin hizmetine sunmuştuk. Bizler ortaklarımıza üreticilerimize hizmet etmek için buradayız ve bu hizmetleri göğsümüzü gere gere, seve seve yapıyoruz ve de yapmaya devam edeceğiz. S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak pancarın maliyetini düşürebilmek için bu hizmeti sağladık. Yeter ki bizden talep edilsin biz 5 adet daha alırız. Ortaklarımızın pancar üreticimizin işi kolaylaşsın, kazancı artsın. Alpullu Şeker Fabrikası yeter ki faaliyete geçsin, S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak pancar söküm makinalarından her bölgeye bu makinelerden biz alacağız. Alpullu Şeker Fabrikası yeter ki faaliyete geçsin Alpullu Belediye Başkanı, Şeker-İş Sendikası Başkanı ve S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olarak her zaman destek verdik ve her zaman da destek vermeye hazırız. Alpullu Şeker Fabrikası ile ilgili de herhangi bir özelleştirme talebi gelişirse Pankobirlik olarak Alpullu Şeker Fabrikasına da diğer 25 Şeker Fabrikasını da almaya talibiz. Ancak biz bu fabrikaların arsa, bina ve bahçelerine talip değil üretimi için talibiz. Bu hususta da çok ciddi görüşmelerimiz olmuştur ve görüşmelerimizde devam etmektedir. 
* Cömert; “Alpullu Şeker Fabrikamızı hep birlikte önümüzdeki yıl çalıştırmaya gayret göstereceğiz”
Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak pancar söküm makinası alacakları ifade ederek makinaları satın alıp üreticilerimize sundukları için Başkan Özgen yönetim Kurulu ve tüm kooperatif çalışanlarına, ortaklara emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu sene az üretimden dolayı fabrikamız çalışmadı. Pancar üreticilerimize işte böyle destekler yapıldıktan sonra inanıyorum ki önümüzdeki sene daha fazla pancar ekilerek çok daha fazla üretim gerçekleştirilecek. Hep birlikte destek olarak Alpullu Şeker Fabrikamızı hep birlikte önümüzdeki yıl çalıştırmaya gayret göstereceğiz. Bu arada bu pancar söküm makinalarının alımı için bizlere destek veren Şeker-İş Sendikamız yöneticilerine ve çalışanlarına da desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Bugünden itibaren bu pancar söküm makinaları ile Bölge şeflerinin nezaretinde söküm yapılacak. Herkese sizlerin huzurunda ayrı ayrı teşekkür ederim.”
Daha sonra ilk indirilen makine ile birlikte S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen, S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Vedat Dal, Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdür Yardımcısı Serkan Varol, S. S. 132 Sayılı Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mülayim Gürler günü anısına fotoğraf verdiler.
Son olarakta S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen ve Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert Kırklareli Valisi Esengül Civelek’in pancar üretimi ve Alpullu Şeker Fabrikasının yeniden üretime katılması konusunda çok aşırı hassasiyet gösterdiğini bununla da kalmayarak geçtiğimiz günlerde direk yetkililer göndererek konuyla çok yakından ilgilendiğini bildirdiler. S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen ve Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Kırklareli Valisi Esengül Civelek’e ilgilerinden ve yüksek hassasiyetten dolayı çok teşekkür ettiler.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.