Pancarköy’de Şehitleri Anma Töreni düzenlendi

15
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı olan Pancarköy’deki Şehitlik’te 22 Eylül 2014 Pazartesi günü düzenlenen törenle 65 Şehidimiz anıldı.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı olan Pancarköy’deki Şehitlik’te 22 Eylül 2014 Pazartesi günü düzenlenen törenle 65 Şehidimiz anıldı.
Şehitleri Anma Töreni’ne; Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, 1. Zırhlı Tugay Merkez Komutanı Tank Albay Uğur Karayel, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Gümüşoğlu, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Babaeski İlçe Müftüsü Ali Kotan, Babaeski Cedit Ali Paşa Camii İmam Hatibi Selami Gün, Pancarköy Muhtarı Necati Parlak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşının ardından bir manga asker Saygı Atışı yaptı. Olayı 33 yıl önce 241. P.A. 2. Tb. Kh. Dst. Bölüğü’nde 106’lık Havan Ateşe İdare Çavuşu olarak askerlik görevini ifa eden 1960/1 tertip P. Çvş. Osman Akkurt şu şekilde anlattı:
“Ben olayın olduğu tarihte 241. P.A. 2. Tb. Kh. Dst. Bölüğü’nde 106’lık Havan Ateşe İdare Çavuşu olarak askerlik görevini ifa eden 1960/1 tertip P.Çvş. Osman Akkurt. Olay esnasında karşı düzlükte kurulan tabur mutfağında görevliydim. Bölük Depo Çavuşumuzun 2 gün önce terhis olması nedeniyle Tabur Mutfağı Çavuşluğu görevini Bölük Komutanımız Rıfat Kılıç’ın talimatı ile teslim aldım. O gün öğle kumanyasını bölükteki arkadaşlarla beraber yedik. Daha sonra onlar içtima alanına bende görev yerime geçtim. Yarım saat geçmeden F5 uçağı alanımızda belirdi. 3-5 sorti yaptıktan sonra doğu tarafından dalışa geçti ve motor sustu. Burada dizili olan 11 adet tabur araçlarına çarparak infilak etti. Ortalık toz duman oldu. Hemen buraya intikal ettim ama çok geçti, olan olmuştu, yapacak hiçbir şey yoktu. Yardım çığlıkları, imdatlar yükseliyordu ama patlamadan dolayı kulaklarım hasar görmüştü. Hiçbir şey duymuyor ve görmüyordum. Sadece yardım edebildiklerimizi ambulanslara, reolara hatta Pancarköy ve civar köylerden gelen traktörlerin römorklarına bindirip en yakın sağlık tesislerine getirmelerini sağladık. O anı üzerinden geçen 33 yıla rağmen unutmam asla mümkün değil. Zaten terhisime 1 hafta vardı. Terhis olduktan sonra İstanbul ve Ankara’da askeri hastanelerde tedavi gören arkadaşlarımı tek tek ziyaret ettim. 1 yıl psikolojik tedavi gördüm. Acemi birliğimden itibaren görev yaptığım arkadaşlarım vardı. Benim bölüğümden tam 57 arkadaşım Şehit oldu. Diğer bölüklerden de 7 kişi vardı. Pilotla beraber toplam 65 Şehit verdik. Bu 33 yıla rağmen onlar hep kalbimde yaşıyor. Kazadan sonra tümen yazıcısı bir arkadaşım sayesinde onların adına fotoğraflı bir albüm hazırladım. Tam 33 yıldır onu kalbimin tüm derinliklerinde hep yaşatıyorum ve çocuklarıma da vasiyet ettim, hep yaşatacağım. Hayat şartları nedeni ile görüşemediğim hayatta kalan o anki bölükte görev yapan ve ulaşamadığım arkadaşlarım var. Genelkurmay’a bu konuda başvuruda bulundum. Eğer hayatta kalanlara ulaşabilirsem bir dernek kurup her yıl burada yapılan törenlere onlarla birlikte katılmak en büyük hayalim. Bu Şehitliğin yapılmasında emeği geçen, katkı sağlayan herkese şahsım, şehit olan ve hayatta kalan arkadaşlarım adına sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyor, ayrıca bu anma töreni için de minnettarlık duygularımı belirtmek istiyorum. Aziz Şehitlerimiz; siz rahat uyuyun. Büyük Türk Milleti’nin en büyük ideali olan Şehitlik mertebesine ulaştınız. Sizlerin emaneti olan bu vatan, bu bayrak ilelebet baki olacaktır. Sizleri tekrar özlemle, rahmetle, şükranla anıyorum. Ruhunuz şad olsun can dostlarım.”
Şehitler için Babaeski Cedit Ali Paşa Camii İmam Hatibi Selami Gün ve Babaeski İlçe Müftüsü Ali Kotan tarafından dua okundu. Tüm katılımcılarda şehitler için Fatiha’larını hediye etti. Yapılan duaların ardından Şehitlerin sembolik mezar taşlarına tüm katılımcılar tarafından karanfiller bırakıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here