“Özürlüler haklarına sahip çıkmalı”

21
* Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genle Başkanı Şükrü Boyraz; “Yurdun her köşesini karış karış gezerek engelli insanlarımızı topluma kazandırmak ve anayasal haklarını alabilmeleri konusunda mücadelemiz devam ediyor” dedi.


HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, TSD Kırklareli Şubesi ve Eğitim Uygulama Okulu İş Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği tarafından organize edilen “Engelli Hakları” Konferansına katıldı.
26 Aralık 2010 Pazar günü Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda saat 13.30’da düzenlenen konferans öncesinde TSD Şube Binası’nda basın açıklaması yapan Boyraz, Türkiye’de sayılı derneklerinden olan Kırklareli Şubesi’nin hak ekseninde mücadele eden bir dernek olması nedeniyle genel merkezce desteklendiğini söyledi.
Engellilerin sorunlarını ortadan kaldırmak için bazı yasaların çıktığını, daha sonra çıkan bir başka yasa ile tekrardan engellilerin haklarının elinden alındığını iddia eden Boyraz;
“’Bu bağlamda insanlar haklarını ne kadar bilebiliyor, engellilerimiz Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet olma ilkelerinden ne kadar faydalanıyor, bu esnada ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar, bunları anlamak ve anlatmak için çalışıyoruz. Seminerler, paneller ve konferanslarla geniş kitlelere ulaşmanın gayreti içindeyiz. Yurdun her köşesini karış karış gezerek engelli insanlarımızı topluma kazandırmak ve Anayasal haklarını alabilmeleri konusunda mücadelemiz devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devletidir. Sosyal devlet olmak kendi vatandaşını hiç kimseye muhtaç etmeden, eğitimde, istihdamda, sosyal yaşamda en üst seviyede o vatandaşının haklarını savunmaktır. O hakları vermektir, muhtaç etmemektir” dedi.
* “Hak verilmez alınır”
Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen “Engelli Hakları” Konferansı’na; Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Nurcan Tezer, tsd Kırklareli Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu ve Yönetim kurulu Üyeleri, Eğitim Uygulama Okulu İş Eğitim Merkezi Müdürü İlyas Yalçın ile özürlü aileleri katıldı.
Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Nurcan Tezer’in açılış konuşmasının ardından engelli annesi Behice Köseoğlu’nun yazdığı “Bağışla Anne Beni” isimli şiiri okuyan Doğa Güler salondakileri gözyaşlarına boğdu.
TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz ülkemizin ve şehirlerimizin taşıma sistemleri, kurum ve kuruluşların engellilerin yaşam tarzına uygun yapılmadığını ifade ederek;
“Türkiye’de annelerimiz ‘benim çocuğum benden önce ölsün’ diye dua ediyor. Hiç bir sosyal devlette, hiç bir anne böyle bir dua etmez. Sosyal devlet denilince kendi yurttaşının sakatlanmaması için annelerin sakat çocuk doğurmamaları yönünde yatırım yapan devletlere denir.  Hiç kimse dünyaya engelli olarak gelmek istemez. Bunlar bir ülkenin yanlış işleyişinden kaynaklıdır. Bir ülkede doktor yetersiz ise trafik kazalarında her gün onlarca insan ölüyor, sakat kalıyorsa, bir ülke de doktorsuzluk yüzenden bir anne sakat çocuk dünyaya getiriyorsa bunun sebebi devleti idare eden kişilerdir. Biz özürlüler olarak haklarımızın verilmesini beklememeli, onları almak için kendimiz mücadelemizi organize bir şekilde sürdürmeliyiz” dedi.
Özürlülerin Hakları, Mesleki Rehabilitasyon, İş-Kur ile yapılacak kurslara katılımlar, Evde Bakım Hizmetleri, 2022 Sayılı Özürlüler Yasası ile ilgili çeşitli bilgilendirmelerde bulunan Boyraz, katılımcılar tarafından sorulan soruları cevapladı. Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Nurcan Tezer tarafından konferansın sonunda TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz’a bir plaket verildi. (s)
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.