Özel yapım yüzükler ince işçilik istiyor

13
Kırklareli’de bir altın tamircisi 1994 yılında Ermeni bir ustadan edindiği mesleği sürdürüyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede küçük bir dükkanda altın ve gümüş tamiri yapan Fahrettin Güler, 1994 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Hiltsayt tatil köyünde bir Ermeni el işleri ustasında edindiği özel yapım yüzük, kolye, kolye ucu ve künye gibi el yapımı sanatlarını öğrenen Güler, 17 yıldır bu mesleği devam ettirdiğini söyledi.
İlk zamanlarda yapamayacağına kanaat ettiğini ifade eden Güler, Ermeni ustasının özendirici ve hırslandırıcı çalışmaları sonucu el işçiliğine merak salarak başladığını belirtti.
* “500’ü aşkın özel yüzük yaptım”
Güler, özel yapım bir yüzüğün 7-8 aşamadan geçtiğini ifade ederek;
“1994 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Hiltsayt tatil köyünde bir Ermeni ustam vardı. Ustamın yaptığı işleri takip ediyordum. Bir gün bende yapabilirim diyerek takımları elime aldığımda zor olduğunu anladım ve yapamayacağımı düşündüm. Ustama bunları söylediğimde beni özendirecek ve hırslandıracak çalışmalar yaptı. Bende iyice merak saldım ve küçük takımlar yapmaya başladım. Zamanla kendimi geliştirerek bu işi profesyonelliğe döktüm. 17 yıldır bu mesleği icra ediyorum ve şimdiye kadar 500’ü aşkın özel yüzük yaptım. Sayısını bilmediğim kadar kolye, kolye ucu ve bileklik yaptım. Yapılan her bir yüzük ortalama detayına göre 7-8 aşamadan geçerek yaklaşık 4 saatte hazır oluyor” dedi.
* “70-80 liraya mal oluyor”
Fahrettin Güler, özel yapım gümüş yüzükleri müşterilerin isteği doğrultusunda yaptığını, müşterilerin çizimleri sonucu istenilen şekilde de yapabildiğini söyledi.
Meslekte sınır olmadığını ifade eden Güler sözlerine şu şekilde devam etti;
“Yapılacak ürünün ana maddesi düz bir plakadır. Bu plaka silindirden geçirilerek istenilen şekle getiriliyor ve kıvrılıyor. Daha sonrasında yüzük taşlı olacaksa taşlarını montaj yapıyoruz. Bir yüzüğün son yapıldıktan sonraki hali 70-80 liraya mal oluyor” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here