Özel insanların özel günü etkinliklerle kutlandı

29
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Kırklareli Sakatlar Derneği çelenk bıraktı. Öğretmenevi önünden Vilayet Meydanı’na beklenen yürüyüş yağmur nedeniyle iptal oldu. Yağmura takılan engelliler yürüyüş yapmadan çelenk bıraktı. 
HABER MERKEZİ
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Kırklareli Sakatlar Derneği çelenk bıraktı. Öğretmenevi önünden Vilayet Meydanı’na beklenen yürüyüş yağmur nedeniyle iptal oldu. Yağmura takılan engelliler yürüyüş yapmadan çelenk bıraktı. Çelenk töreninin ardından Aile Sosyal Politikalar Rehabilitasyon Merkezi’nde program düzenlendi. Programa; Kırklareli Vali Yardımcısı Aslı Aynaoğlu Kuzu, Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hatice Malkoç Çetin, Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği Başkanı Beyice Köseoğlu ve Kırklareli Sakatlar Derneği Başkanı Arif Uzunoğlu katıldı. Programda engellilerin Şiir okuması ve şarkı söylemeleri katılan herkesin yüzünü güldürdü.
* Çetin; “Engellilerimize verilen tüm hizmetler hepimiz için bir görev, engellilerimiz için ise bir haktır”
Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hatice Malkoç Çetin şunları kaydetti;
“Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engellilerin önündeki engellerin kaldırılması, onların topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunca "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" olarak belirlenmiştir. Ülkemizde engelliler ile ilgili sorunlar aileleriyle birlikte yaklaşık 25 milyon insanımızı ilgilendirmektedir. Bu konu ile ilgili sorunlara çözüm bulmak başta devletimizi, sivil toplum örgütlerini ve herkesi ilgilendiren önemli bir konudur. Engelliler alanındaki gündemin canlı tutulması ve bu konudaki duyarlılığın arttırılması, ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle kendini göstermiş, engellilerin sorunlarının çözümü anlamında çok önemli gelişmeler gözlenmiştir. Bu yönde çıkartılan 5378 sayılı Engeliler Kanunu ile engelliliğin önlenmesi, engellilerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin engellerin kaldırılmasının sağlanması amaçlanmıştır. Bu alanda çıkartılan yasal düzenlemelerde engelliler adına önemli kazanımlar elde edilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından 1726 kişiye asgari ücret tutarında engelli evde bakım ücreti ödenmektedir. Evde bakımı sağlanamayan ağır engellilere ise, özel bakım merkezleri tarafından hizmet verilmekte ve bu kişilerin iki asgari ücret tutarındaki ücretleri bakanlığımız tarafından ödenmektedir. İlimizde Haziran 2014 tarihinde hizmete açılan Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzde 18+ erkek zihinsel engellilere yatılı, aileleri yanında bulunan zihinsel engellilere gündüzlü bakım ve eğitim hizmeti verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından, engellilik oranı % 40 ve üzeri olan 781 kişiye Engelli Kimlik Kartı verilmiştir. Geliri muhtaçlık sınırının altında kalan ve %40’ın üzerinde engeli olanlara, engel oranı doğrultusunda 2022 sayılı yasa kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla maaş bağlanmakta olup İlimizde halen 1648 kişiye engelli aylığı ödenmektedir. Dünyada ilk defa ülkemizde uygulanan Engelli Memur Seçme Sınavı sürecinde, İlimizde müracaat eden engellilerin belirtilen sınava katılımları konusunda gerekli iş ve işlemlerin tümü müdürlüğümüzce yapılmıştır. Engelliler alanında İlimizde hizmet veren ve her fırsatta bu alandaki sorunlarla ilgilenerek iş birliği yapan, sorunların çözümüne katkıda bulunan Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Kurum Amirlerimiz ile tüm çalışanlarına, özellikle sivil toplum kuruluşlarına, ayrıca engelliler alanında gündemi sürekli canlı tutmaya çalışan tüm medya mensuplarına teşekkür ediyorum. Unutmayalım ki her sağlıklı birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Engellilerimize verilen tüm hizmetler hepimiz için bir görev, engellilerimiz için ise bir haktır” dedi. 
* Uzunoğlu; “Siyasi partilerimiz, engellileri yalnızca belli günlerde gündemlerine almakta, ardından unutup gitmektedir”
Çetin’in ardından konuşan Türkiye Sakatlar Derneği (TSK) Kırklareli Başkanı Arif Uzunoğlu şunları kaydetti;
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü, dünyadaki engellilerin seslerini duyurabilmek için kazanılmış sınırlı olanaklardan birisidir. Bir başka zamanda, engellileri gören, duyan, anlayan, algılayan ne.yazık ki bulunmamaktadır. Türkiye, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini kabul eden ilk ülkelerden birisidir. Engelli Hakları Sözleşmesinin, devlete yüklediği en önemli görevlerden birisi, engellilerin birey olarak gerektiğinde tek başına hayatını sürdürebilmesi için gereken olanakların sağlanmasıdır. İnsan onuruna yaraşır, yeterli gelir sağlanmasıdır, Kamusal alanlara, kamu hizmetlerine yeterli erişim koşullarıdır. Çalışma koşulları sağlanmış istihdamdır, erişilebilir eğitimdir, sağlıktır. Özetle hayatını sürdürmesi için gereken tüm kamu hizmetlerinden yararlanabileceği koşulların oluşturulmasıdır. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti devlet olarak, hükümet olarak, yerel yönetimler olarak bu sözleşmenin gereklerini yerine getirmekte yeterli gayreti, özeni, isteği göstermekten uzak kalmaktadır. Kabul edilen yasalar, yayınlanan yönetmelikler ve diğer hukuk düzenlemeleri, Bakanlar Kurulu kararları, talimatlar uygulamada karşılık bulmamaktadır. Farklı bir deyişle, devlet kendi koyduğu kurallara, kendisi uymamakta, seçilmiş veya atanmış kamu görevlilerini denetlememektedir. Görevlerini yapmayanlardan hesap sormamaktadır. Siyasi partilerimiz, engellileri yalnızca belli günlerde gündemlerine almakta, ardından unutup gitmektedir. Bu durum değişmelidir. Devlet, toplum ve tüm kurumlar engellilerin haklarına saygı göstermeli, üstlendikleri görevleri, sorumlulukları yerine getirmelidir. Sonuç olarak, engelliler eşit olmayan koşullarda, eşit olmayan yurttaşlar olarak, doğrudan veya dolaylı ayrımcılığın kurbanlarına dönüşmektedir. Sağlık alanında yapılan düzenleme ve uygulamalar bile yaşanan zorluğu anlamaya yetmektedir. Sürekli değişen sağlık uygulama tebliği ile engelliler artık sağlık hizmetlerinden yararlanamaz hale getirilmiştir.”
* Özel insanlardan Vali Civelek’e ziyaret
 Programın ardından yılda bir kez de olsa özel gün ayrılmış olan engelliler Kırklareli Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Aile ve Sosyal Politikalar, Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi olarak ziyaret ettiler. Vali Civelek’te  ziyaret sırasında engelli konuklara hediyeler verirken ziyaretten ziyadesi ile mutlu olduğunu söyleyerek; “Tüm engelli yavrularımıza teşekkür ediyorum” dedi. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here