Özel İdare’nin malları satışa çıkacak mı?

7
* Kırklareli İl Özel İdaresi’ne ait malların satışı için verilen teklif
Meclis Üyeleri arasında tartışmaya yol açınca, teklifin görüşülmesi
bugüne kaldı.

 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayı 1. birleşimi 6 Aralık 2010 Pazartesi günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı. Saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda bir önceki birleşime ait tutanak özeti okunup oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 3. maddesi olan İl Özel İdaresine ait İdari Hizmet Binası, Kofçaz Yolu üzerindeki arazi, Kavaklı Kasabasında bulunan Fabrika Binası ve arsası, Pınarhisar İlçesinde bulunan 2 Katlı İşyeri ve Lojman Binası, Lüleburgaz İlçesinde bulunan Kagir Ev, İstanbul’da bulunan Öğrenci Yurdu Binası’nın satışı teklifinin görüşülmesine geçildi.
Okunan teklifin ardından söz alan Başkan Soykan satış tekliflerinin bir süredir önlerine sunulduğunu, bu yüzdende idareden satılacak yerlerin bir envanterini istediklerini belirtti. Bu envanter doğrultusunda şimdi önlerine satılması istenen yerlerin konulduğunu belirten Başkan Soykan, bu maddeyi komisyona sevk edilip satılacak yerler ile ilgili araştırmaların yapılması gerektiğini ifade etti.
Konu ile ilgili söz alan Meclis Üyesi Aydın Karakoç, yapılması gereken bir yatırım olursa bu satışların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. 2011 Bütçesi’nin daha yeni Meclis’ten geçtiğini hatırlatan Üye Karakoç, para ihtiyacının oluşması ile hemen satış yapılmasının doğru olmadığını, eğer yapılacak önemli bir yatırım varsa işte o zaman satışın yapılmasının doğal olacağını ifade etti. Devlet işinin ciddi bir şey olduğunu belirten Üye Karakoç, bu ciddiyet çerçevesinde önlerine teklif sunulması gerektiğini söyledi.
Meclis Üyesi Nail Özden, Üye Karakoç’a katıldığını belirterek, satış tekliflerinin iyice bir gözden geçirilmesi gerektiğini, eğer gerçek anlamda bir satışa ihtiyaç varsa işte o zaman satışın yapılması gerektiğini ifade etti. Cumhuriyet Dönemi’nde elde edilen kazanımların bugüne gelene kadar satıldığını belirten Üye Özden, bu konun çok ciddi olduğunu söyleyerek; “önümüzde 2011 Genel Seçimleri var. Seçim yılına girdiğimiz için satış teklifleri hız kazanıyor olmasın”  dedi.
Meclis Üyesi Metin Güvenç, önceki toplantılarda meclisin parasının olmaması nedeni ile satılacak yerlerin envanterini isteyip satılması gereken yerler ile ilgili meclisin karar aldığını hatırlattı. Şimdi ise sanki zorla birileri satış olsun diye baskı var havasının oluştuğunu hissettiğini belirten Üye Güvenç, Üye Karakoç’un konuşmasındaki “Yapılan teklif devlet ciddiyeti ile bağdaşmıyor” cümlesinin bir itham olarak algıladığını, grup olarak kendilerinin de satışlara karşı olduklarını sözlerine ekledi.
Meclis Üyesi Hasan Dağ söz alarak; “Alıp, satmak, satıp, almak bu konularda korkmayalım. Bir envanter istedik, baktık ki elimizde neler var. Bu listedeki yerlerden ne kadar gelir elde edilir. Satılırsa neler yapılabilir. Amacımız sadece bunları gözden geçirmek. Almaktan ve satmaktan korkmayalım. Birbirimizi kırmadan Meclis’ten çıkan kararlara saygı duyalım” dedi.
Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu söz alarak, İstanbul’da bulunan Öğrenci Yurdu’nun satışının hızlandırılmasının en doğru karar olacağını ifade ederek, bu binanın satışının yapılmadığı takdirde zarar getirme olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Söz alan Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın, bu satışların olması için komisyonların büyük bir değer incelemesi yapması gerektiğini ifade etti.
Tekrardan söz alan Meclis Üyesi Aydın Karakoç; “Bu satışı yapılacak yerlerin teklifi yerine, günümüz yer fiyatlarının araştırılması teklinin önümüze gelseydi daha iyi olurdu. Esas olan satıştan önce fiyat değerlerinin ortaya konmasıdır. Fiyatlar belirlendikten sonra satış kararı alınır” şeklinde konuşarak konu ile ilgili fiyat araştırması yapılması gerektiğini söyledi.
Meclis üyelerince verilen görüşlerin adından Başkan Soykan, aynı maddenin tekrardan daha ayrıntılı görüşülmesi kararı ile 1. birleşimi kapatarak 2. birleşimin bugün saat 10.30’da yapılacağını belirtti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here