Özel İdare`den Tarım`a 1 milyon 650 bin TL kaynak verildi

12
Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, İl Özel İdaresi bütçesi kaynaklı
Tarım İl Müdürlüğü`nün 2010 yılı yatırımı olmadığını ancak 2011 yılında
Meyveciliği Geliştirme Projesi çerçevesinde İl Özel İdaresi`nden 1
milyon 650 bin TL kaynak aktarıldığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Çebi; “Projenin amacı, Kırklareli İli sınırları içerisindeki çiftçilere meyveciliği, bağcılığı teknik ve pratik olarak öğretmek, eğitmek, benimsetmek, çiftçileri modern meyve ve bağ yetiştirmeye teşvik etmek, örnek kapama bahçeler kurmak böylece ilin meyve ve bağ ekim alanlarını en az 7 bin 500 dekar arttırarak çiftçilerimize artı değer kazandırmak amacına yönelik olarak hazırlanan geniş kapsamlı ve uzun süreli bir projedir.
Proje ile hedef kitlelere sürekli bir biçimde bilgi akışı sağlanacaktır. Üreticilere teknoloji, bilgi ve uygulamalı eğitimler verilerek çiftçilerin becerileri artırılacaktır.
Çiftçilere tesis ettirilecek olan meyve ve bağ arazilerinden elde edilecek ürünler iç ve dış piyasalarda değerlendirilerek mevcut durumdan daha fazla gelir elde edilmesi sağlanacaktır. İlimizin birinci geçim kaynağı tarımdır. Bu üretim tekniğinin yoğun işgücüne ihtiyaç duyması nedeniyle işsizliğe karşıda alternatif bir istihdam alanı yaratmasının yanı sıra tarımsal ürünlerin işlenebileceği, tarımsal sanayide gelişecektir.
Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında yarı bodur elma, yarı bodur armut, yarı bodur kiraz, ceviz, badem, Japon eriği, bağ ve subtropik meyve fidanlarının yetişebilecekleri uygun bölgeler ön çalışmalarda tespit edilmiş olup uygulanacak proje çerçevesinde kurulacak olan kapama bahçeler için üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmeleri amacıyla alt sınır yarı bodur türlerde 5 dekar diğer türlerde 10 dekar olarak belirlendi.
Daha büyük alanlardaki başvurularda değerlendirmeye alınacak. Proje yüzde 100 çiftçi katkılı ve sıfır faizli olup ceviz fidanlarının geri ödemesi 10. yılda tek seferde, diğer meyve fidanlarında ise geri ödeme, ilk 4 yıl ödemesiz 5. yıl yüzde 20, 6. yıl yüzde 30 ve 7. yıl yüzde 50 olmak üzere İl Özel İdaresine hesabına yatırılacak.
Kırklareli genelinde uygulanacak Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 2011 Kasım-Aralık aylarında 5 ilçede 2 bin 000 dekar kapama ceviz plantasyonu,  4 ilçede 200 dekar badem plantasyonu, 4 ilçede 300 dekar yarı bodur elma plantasyonu, 4 ilçede 300 dekar yarı bodur armut plantasyonu, 3 ilçede 200 dekar yarı bodur kiraz plantasyonu, 4 ilçede 300 dekar Japon eriği plantasyonu, 5 ilçede 400 dekar sofralık ve şaraplık bağ plantasyonu ve 2 ilçede 100 dekar Subtropik meyve plantasyonu olmak üzere toplam 3 bin 800 dekar alanda proje gerçekleştirilecek.
Proje kapsamında 6 adet hizmet aracı alımı yapılacak ve ihale süreci devam ediyor. Bahçe tesisi oluşturmak amacıyla çiftçi müracaatları ve çiftçi seçimleri devam etmekte olup tamamlanmasının ardından ihale sürecine başlanacak” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here