Özel İdare’den 2 projeye 490 bin 349,06 Euro destek

8
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı son birleşimi gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda 8 Şubat 2013 Cuma günü saat 11.00’da başlayan İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı 5. birleşimi yapıldı.
Yoklama ve tutanak özetinin okutulmasının ardından gündem maddelerine geçildi.
İlk gündem maddesi olan IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında Kırklareli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün  lider ortak olarak katıldığı Bulgaristan Burgaz Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü ile yürüteceği, tamamı hibe olan 668 bin 609,80 Euro değerindeki “Endüstriyel Afetlere Karşı Sınır Ötesi İş Birliği” Projesi imzalanmış olup proje faaliyetleri arasında gösterilen tam donanımlı özel arama kurtarma aracının satın alınması için ihale bedeli olan 270 bin Euro finans desteğinin, ödeneği gediğinde iade edilmek üzere İl Özel İdaresi bütçesinden aktarılması teklifi görüşüldü.
Hasan Dağ, paranın aktarılmasından yana olduğunu belirterek önemli bir durum olduğunu söyledi.
Aydın Karakoç ise verilecek paranın proje bitiminden sonra parça parça Özel İdare’ye geri ödeneceğini belirtirken, konu ile ilgili bilgi almak üzere oturuma 5 dakika ara verildi.
Aranın ardından Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı, Meclis Başkanı Behçet Şen ve Meclis Üyeleri’ni konu ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.
Dalcalı, araç alımı olması dolayısıyla tek kalemde alınacağı ve paranın özel idareye geri dönüşünün ise tek seferde ve yaklaşık 2 ay içerisinde geri ödeneceğini söyledi.
668 bin 608,80 Euro’nun 270 bin Euro’sunu Kırklareli İl Özel İdaresi’nin karşılayacağını geri kalan kısmının ise proje ortağı tarafından karşılanacağını belirtti.
Hasan Dağ, Kırklareli İl Özel İdaresi kasasından sağlanacak olan desteğin Türk Lirası olarak çıkacağını ancak Euro bazında ödeneceğini, ayrıca paranın geri dönüşünün de Euro olarak olacağını ve Türk Lirası olarak kasana konacağını belirterek, arada oluşacak olan kur farkında zarar edilirse bu zarar edilen miktar kasa ne olarak işleneceğini sordu.
Strateji Geliştirme Müdürü Dalcalı, arada kur farkı oluşmasında kar elde edildiği taktirde bir sıkıntı olmadığını ancak zarar edildiği taktirde genel giderlerden düşüleceğini ifade etti.
Başkan Şen, gündem maddesini meclisin oyuna sundu oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 4 maddesinde de Bulgaristan Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı ile imzalanan “Daha Temiz Yarınlara” proje ile ilgili sözleşme bedelinin yüzde 80’i uygulama kriterleri gereğince ilgili harcamaların yapılıp raporların kabul edilmesinden sonra gönderileceğinden, proje uygulama sürecinde harcamalarda sıkıntı yaşanmaması için ödeneği geldiğinde iade edilmek üzere İl Özel İdaresi Bütçesi’nden 220 bin 349,3-06 Euro’nun aktarılması teklifi görüşüldü.
Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı, 4. gündem maddesi ile ilgili de meclis başkan ve üyelerine bilgilendirmede bulundu. Proje kapsamında Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne Çöp Kamyonu ve Vidanjör Alımı olacağını belirterek, bunun da araç alımı olduğunu ve tek kalemde alınıp tek kalemde yaklaşık 2 ay içerisinde geri ödeneceğinin bilgisini verdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here