ÖTV artışı ikinci el araç piyasasını canlandı

9
Geçtiğimiz aylarda Motorlu taşıtlarda Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) artış, Trakya’da ikinci el araç piyasasını canlandırdı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de araç Alım-Satım ve Kiralama Sektörü’nde galerici Murat Kipriş, geçtiğimiz ayda son yapılan ÖTV artışından sonra motor silindir hacmi 1600 cc araçların ikinci el piyasasında bir hareketlilik yaşandığını söyledi. 
Kipriş, motor hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçların vergisinin artırılmadığını, motor silindir hacmi 1600-2000 cc arasında olan araçlarda vergi oranının yüzde 60’tan yüzde 80’e, motor silindir hacmi 2000 cc’nin üzerinde olan araçlarda yüzde 84’ten yüzde 130’a yükseltildiğini ifade eden Kipriş;
“Son yapılan ÖTV artışı ile sıfır araç fiyatlarında en az 2 bin ila 4 bin lira arasında bir artış yaşandı. Motor hacmi 1600 cc’ye kadar olan araçların vergisi artmadı. Ancak 1600-2000 cc arasında olan araçlarda vergi oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e, 2000 cc’nin üzerinde olan araçlarda yüzde 84’ten yüzde 130’a yükseldi.
Bu sayede ikinci el araçlara ilgi daha çok arttı. Yaklaşık 5 ay önce 50 bin lira olan sıfır aracın fiyatı bugün yaklaşık olarak 56 bin liraya satışa sunuluyor. Vatandaşlar ise bu sonucunda 56 bin lira verip sıfır araç almak yerine aynı aracın ikinci elini 30 ila 40 bin lira arasında araç pazarlarında bulabiliyor.
* “İnsanlarda galericilere karşı bir ön yargı var”
Trakya arabası Türkiye genelinde her zaman alıcı bulabiliyor. Edirne ve Kırklareli’de nem oranı düşük. Kaza riski daha az. Trakya’nın ikinci el araçları daha fazla rağbet görüyor. Manisalı ve İstanbullu galericiler, Trakya’dan araç alıp, illerinde satıyorlar. 
Vatandaşların galericiden araç alma konusunda bazı ön yargılar var, bunlar yanlış yargılardır. Hiç bir galerici bir aracı yüksek fiyata satamaz. Herkes alacağı aracın piyasasını hemen hemen biliyor. 17 bin liralık arabayı bir galerici 20 bin liraya satamaz. İnsanlarda galericilere karşı bir ön yargı var. Sahibinden bir araba aldığında kişiyle pazarlık payın fazla olmaz. Galericiye gelen vatandaş, pazarlık yapıyor alım kolaylığı sağlanıyor. Biz burada esnafız; yerimiz, yurdumuz belli. Sorunlu bir araç aldığında kişi bizi rahatlıkla burada bulabilir. İkinci el araç galericiden alınmalı” şeklinde konuştu. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here