Otomobil sürücülerine broşürlü uyarı

12
“Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” kapsamında Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekiplerince Vilayet Meydanı’nda otomobil sürücülerine trafik kurallarına uymaları amacıyla 3 bin adet broşür dağıttı.
HABER MERKEZİ
6 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da Vilayet Meydanı’nda park halindeki otomobillere bırakılan ve otomobil sürücülerine dağıtılan broşürlerde şu ifadeler yer alıyor;
“Yaşam boyu belki bir kez ölümcül bir trafik kazası yaparsınız. İşte o an, emniyet kemerinizin üzerinizde takılı olması için, emniyet kemerinizi sürekli takıyor olmanız gerekir. Çünkü Emniyet Kemeriniz kaza anında yüzde elli hayat kurtarır. Sizin ve sevdiklerinizin hayata tutunması için lütfen kontağınızı çevirmeden emniyet kemerinizi takın ve taktırın. Yorgun, uykusuz ve alkollüyken araç kullanmayın. Sürüş esnasında anlık bilinç kaybı Size ölümcül kazalar yaptırabilir. Gideceğiniz yere geç gidin, ama güç gitmeyin. Lütfen yorgun uykusuz ve alkollüyken şoför koltuğuna oturmayın. Sollama yasağı olan yerlerde hatalı sollama yapmayın. Sollamadan önce, sollamaya çıkıp çıkmama konusunda tereddüt ediyorsanız sollamaktan vazgeçin. Lütfen sollama anında tereddüt yaşıyorsanız sollamaktan vazgeçin. Aracınızın kontrolünü kaybedebilecek kadar hızlı araba kullanmayın. Eğer araç kullanırken vücudunuz kasılıyor, nabzınız yükseliyor, aracınız titriyorsa araç üzerindeki kontrolünüz zayıflıyor demektir. Lütfen araç kullanırken durma duygunuzu ve kabiliyetinizi asla kaybetmeyin.” 
Sürücülerine Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı örneği de dağıtıldı.
* Öğrencilere uygulamalı eğitim
Ayrıca “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası” kapsamında Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi ekipleri tarafından öğrencilere uygulamalı trafik eğitimi verildi.
Vilayet Meydanı’nda açılan stantta konulan simülasyon oyun makinesi ile öğrenciler otomobil kullanarak trafik kuralları uygulamalı şekilde öğretildi. Kırklareli İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Mustafa Serbes, eğitimlerin hafta boyunca devam edeceğini açıkladı. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here