Osmanlı’nın ünlü bilim adamı Katip Çelebi anıldı

31
Osmanlı’nın ünlü bilim adamı Katip Çelebi anıldı

Tarih, coğrafya, bibliyografya ve biyografya ile ilgili çalışmalar yapmış Osmanlı bilim adamı ve aydını Katip Çelebi 400. doğum yılında konferansla anıldı. Osmanlı Devleti döneminin en ünlü düşünürlerinden olan ve çok kitap okuması sebebi ile Katip Çelebi adını alan ünlü bilim adamı Kırklareli’nde de yapılan bir konferans ile yaşatıldı.

Kırklareli Il Halk Kütüphanesi’nde, dün saat 14:00’da Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi tarafından verilen konferansta, Katip Çelebi’nin hayatı, kitap tutkusu, çağ içerisindeki yeri ve şahsiyeti, bilimsel metodları, sosyal bilimciliği ve haritalarından örnekler verildi.

“400. yıldönümünde Katip Çelebi” konulu konferansta, ilk olarak Katip Çelebi’nin özgeçmişinden bahsedildi.

Ünlü bilim adamı ve aydının kitap tutkusundan ise; “Akşam günbatımından, sabah gündoğumuna kadar kitap okuyordu.” olarak söz edildi. Ayrıca Çelebi’nin on yıl boyunca sürekli olarak bu şekilde kitap okuyarak kendini geliştirdiği ve arşivinde bin’i aşkın Osmanlı Tarihi kitaplarının ciltli bir şekilde yer aldığı ve bir o kadar ciltsiz halde Osmanlı Tarihi kitabının olduğuna değinildi.

Bu geçen on yıl boyunca kitap okuduktan sonra kendisini yeterli hisseden Çelebi’nin kitap yazmaya başladığı ve 1591’den 1654 tarihine kadar yaşanmış olayları anlattığı kitabı Fezleke ve diğer kitaplarına değinildi. Fakat Çelebi’nin çok yazmasına karşın bu kitaplarının Osmanlılar tarafından pek ilgi görmediği sözlere eklendi. Katip Çelebi’nin Arapça, Farsça ve Latince kitaplarının yayınlandığından söz edildi.

Osmanlı döneminde coğrafyadan tarihe biyolojiden biyografyaya kadar bir çok konuda yeni gelişmeler sağlayan Çelebi’nin ayrıca Cihannüma isimli kitabın ise Türk tarihinin ilk coğrayfa kitabı olduğundan bahsedildi. Son olarak Katip Çelebi’nin bir çok kıta ve ülke kaynaklarından yararlanarak çizdiği haritalara yer verilmesi ile konferans son buldu.

Konferans bitiminde Il Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Hilal Sıcak, konferansı veren Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi’ye çiçek takdim etti. Akabinde ise Sıcak, yaptığı konuşmasında Şerbetçi’ye ve katılımcılara teşekkürlerini sundu. Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya ise yaptığı konuşmasında; ”Il Halk Kütüphanemiz tarafından geçen hafta Türk’ü ve Türkiye’yi Dünya’ya tanıtan Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi anmıştık. Bu haftada Osmanlı Devleti’nin en ünlü bilim adamı ve aydını katip Çelebi’yi andık. Ben konferansı veren Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi’ye çok teşekkür ediyorum.

Kırklareli Il Kültür ve Turizm Müdürü olarak 4 aydır buradayım. Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine bu tür faaliyetlerde gösterdikleri özveri ve başarılardan dolayı minnettarım. Konferansımıza katılan öğrenci arkadaşarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Il Halk Kütüphanesi Müdür Vekilimiz Hilal Sıcak ve çalışma arkadaşlarına da teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından konferans son buldu.

“400. yıldönümünde Katip Çelebi” konulu konferansa; Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Kırklareli Meteoroloji Müdürü Naci Gürbüz, Il Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Hilal Sıcak, Gazetemiz Köşe Yazarı Selahattin Demiraco, Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Savaş Erdem ve çok sayıda öğrenci katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here