Osmanlı’nın Darüşşifası Restore edildi

4
* Restore edilen Edirne 2. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi’nde, külliyedeki yaşam döneme uygun olarak canlandırıldı
HABER MERKEZİ
Edirne 2. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi restore edildi. Osmanlı Dönemi’ndeki Sağlık ve Külliye Hizmetleri’nin manken ve canlandırmalarla anlatıldığı Müze’de, Abdi İbrahim Firması’nın desteğiyle restorasyon yapıldı. Canlandırmalar ve kompozisyonların yenilendiği çalışmalarda, tıp ile ilgili bölümün yanı sıra külliyedeki yaşam da döneme uygun olarak canlandırıldı. Şifahanedeki muayene, su ve müzik sesiyle tedavi yöntemlerinin anlatıldığı kompozisyonlara, Külliye’deki Mutfak, Çamaşırhane, Kiler gibi bölümler de eklendi. 
Restorasyonu üstlenen Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük’le müzenin bitmiş halini gezdi. 
* Sağlık Müzesi  
Külliye’nin önemli bir bölümünü oluşturan eski adı Medrese-i Etibba olan Tıp Medresesi, Medrese ve Şifahane Bölümleri’nden oluşuyor. Dönemin hekimlerinin yetiştirildiği bölümde 18 öğrenci Odası, Dershane ve Orta Avlu bulunuyor. 
Geçmişte tedavi sırasında musiki, su sesi ve güzel kokudan da yararlanılan şifahanede, tıbbın gelişimi metin ve o dönemki tıp aletleriyle anlatılıyor. Müzede, minyatürlerle de dönem yansıtılmaya çalışılıyor. 
Külliye’nin camisi hariç diğer bölümleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1984’te Trakya Üniversitesi’ne (TÜ) devredilmiş, TÜ bünyesinde sağlık müzesine dönüştürülmesi çalışmalarına 1993’te başlanan darüşşifa, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1997’deki onayıyla resmen müze olmuştu. Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği’nin katkılarıyla, 2000 yılında şifahane kısmı Psikiyatri Tarihi Bölümü olarak düzenlenmişti. 
Avrupa Konseyi Avrupa Müze Ödülü’nü 2004’te kazanan müze, 2005’te Hırvatistan’ın Dubrovnik Kenti’ndeki "Dünya Ödüllü Müzeler Buluşması"nda En İyi 2. Sunum, 2008’de ise Almanya’nın Köln Kenti’nde En İyi Sunum Ödülü’ne layık görülmüştü. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.